+383 38 222 223 / [email protected]

Deputetë të Kuvendit të Kosovës vizituan KOK-un

Një grup i deputetëve të Kuvendit të Kosovës, anëtarë të komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturë, Rini dhe Sport në Kuvendin e Kosovës, kanë vizituar sot Komitetin Olimpik të Kosovës, me ç’rast janë pritur nga presidenti Ismet Krasniqi dhe sekretari i përgjithshëm, Besim Aliti. Qëllimi i vizitës ishte marrja e informacioneve nga KOK për… Continue reading Deputetë të Kuvendit të Kosovës vizituan KOK-un

Certifikohen shtatë trajnerë të tenisit

Shtatë trajnerë të tenisit janë pajisur me certifikata të përfundimit me sukses të kursit për trajnerë – niveli i dytë, i organizuar nga KOK-u në bashkëpunim me Federatën e Tenisit të Kosovës, falë mbështetjes së Solidaritetit Olimpik të IOC. Kursi ishte mbajtur në Fushat e Tenisit në Brestovik të Pejës, prej 30 qershor deri më… Continue reading Certifikohen shtatë trajnerë të tenisit

KOK organizoi konferencën “Forumi për Sportin”, në kuadër të Javës Evropiane të Sportit

Komiteti Olimpik i Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë për Kulturë, Rini e Sport, ka organizuar sot edicionin e pestë të konferencës “Forumi për Sportin”, që u mbajt në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2023. Presidenti i KOK-ut, duke bërë thirrje që të jemi sa më aktivë (BeActive), që ëshë edhe motoja e Javës foli… Continue reading KOK organizoi konferencën “Forumi për Sportin”, në kuadër të Javës Evropiane të Sportit

Festivali i 3-të ndërkombëtar i FICTS filmit sportiv Prishtina 2023

KOK-u do të organizojë edicionin e 3-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Sportiv Prishtina 2023, i cili do të mbahet më 20 dhe 21 tetor 2023. Në festival do të shfaqen filma dhe dokumentarë sportivë vendorë dhe ndërkombëtarë të kategorive të ndryshme si: Dokumentar; Dokumentar që përfaqësojnë shpirtin olimpik; Sporti dhe shoqëria; Storje të shkurtra;… Continue reading Festivali i 3-të ndërkombëtar i FICTS filmit sportiv Prishtina 2023

Nora e artë, Distria e argjendtë në Grand Slamin e Bakusë

Kampionet Olimpike Tokio 2020, Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi, janë kthyer me medalje nga Grand Slami i xhudos, i mbajtur në Baku të Azerbajxhanit. Nora fitoi medaljen e artë në kategorinë -57 kg, duke u ngjitur më së larti në podium, pas një kohe të gjatë. Distria u ndalë vetëm në finalen e kategorisë -52… Continue reading Nora e artë, Distria e argjendtë në Grand Slamin e Bakusë

Kursi i avancuar evropian për administratorë sporti

Për tri ditë me radhë, në qytetin Louvain-La-Neuve të Belgjikës, po mbahet kursi i avansuar evropian për administratorë të sportit S2ABC, të cilin krahas 30 vendeve të Evropës, po e vijojnë edhe pjesëmarrës nga Kosova. KOK-un në Bruksel po e përfaqëson drejtori për financa, Endrit Syla, ndërsa nga federatat tona sportive janë edhe: Artina Hasani… Continue reading Kursi i avancuar evropian për administratorë sporti

KOK fiton të drejtën e organizimit të një tjetër ngjarje të rëndësishme

Pas Lojërave Mesdhetare Prishtina 2030, Komiteti Olimpik i Kosovës ka fituar të drejtën për organizimin e një tjetër ngjarje të rëndësishme në vendin tonë. Bëhet fjalë për organizimin e forumit ndërkombëtar për Platformën Sportive Evropiane (European Sport Platform) 2024. KOK është partner në projektin ERASMUS + “Sporti si vlerë” për “Ngritjen e kapaciteteve në fushën… Continue reading KOK fiton të drejtën e organizimit të një tjetër ngjarje të rëndësishme

Mbyllet LMR Heraklion 2023, shihemi në Portimao dhe Lagoa 2027

Edicioni i tretë i Lojërave Mesdhetare në Rërë Heraklion 2023, është mbyllur sonte në ceremoninë e organizuar në qendrën sportive me rërë në Karteros së Heraklionit të Greqisë. LMR Heraklion 2023 u mbajtën prej 9-16 shtator, ndërsa morën pjesë 26 shtete me 768 sportistë të 13 sporteve. Ekipi ynë ishte pjesëmarrës në ceremoni bashkë edhe… Continue reading Mbyllet LMR Heraklion 2023, shihemi në Portimao dhe Lagoa 2027

HISTORIKE: Kosova, organizatore e Lojërave Mesdhetare Prishtina 2030

Po. Është zyrtare. Kosovës i besohet organizimi i Lojërave Mesdhetare Prishtina 2030. Asambleja e Përgjithshme e Komitetit Ndërkombëtar të Lojërave Mesdhetare (ICMG), ka votuar pro kandidaturës Prishtina 2030. 55 vota pro, 8 kundër dhe tri vota të pavlefshme ishte bilanci i fitores së madhe të Kosovës, ku delegatët e Komitetit Olimpik të Kosovës, presidenti Ismet… Continue reading HISTORIKE: Kosova, organizatore e Lojërave Mesdhetare Prishtina 2030

IOC cakton datat dhe vendet mikpritëse për rrugëtimin e boksit për LO Paris 2024

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC), ka caktuar vendet mikpritëse dhe datat për turnetë kualifikues botëror të boksit për në Lojërat Olimpike Paris 2024. Për shkak të pezullimit të Federatës Ndërkombëtare të Boksit (IBA) nga IOC, edhe këtë herë garat  kualifikuese për LO Paris 2024 i organizon ‘task forca’ e aranzhuar nga IOC. Kështu, turneu i parë… Continue reading IOC cakton datat dhe vendet mikpritëse për rrugëtimin e boksit për LO Paris 2024