+383 38 222 223 / [email protected]

KOK organizoi konferencën “Forumi për Sportin”, në kuadër të Javës Evropiane të Sportit

Komiteti Olimpik i Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë për Kulturë, Rini e Sport, ka organizuar sot edicionin e pestë të konferencës “Forumi për Sportin”, që u mbajt në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2023. Presidenti i KOK-ut, duke bërë thirrje që të jemi sa më aktivë (BeActive), që ëshë edhe motoja e Javës foli… Continue reading KOK organizoi konferencën “Forumi për Sportin”, në kuadër të Javës Evropiane të Sportit

Festivali i 3-të ndërkombëtar i FICTS filmit sportiv Prishtina 2023

KOK-u do të organizojë edicionin e 3-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Sportiv Prishtina 2023, i cili do të mbahet më 20 dhe 21 tetor 2023. Në festival do të shfaqen filma dhe dokumentarë sportivë vendorë dhe ndërkombëtarë të kategorive të ndryshme si: Dokumentar; Dokumentar që përfaqësojnë shpirtin olimpik; Sporti dhe shoqëria; Storje të shkurtra;… Continue reading Festivali i 3-të ndërkombëtar i FICTS filmit sportiv Prishtina 2023

Nora e artë, Distria e argjendtë në Grand Slamin e Bakusë

Kampionet Olimpike Tokio 2020, Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi, janë kthyer me medalje nga Grand Slami i xhudos, i mbajtur në Baku të Azerbajxhanit. Nora fitoi medaljen e artë në kategorinë -57 kg, duke u ngjitur më së larti në podium, pas një kohe të gjatë. Distria u ndalë vetëm në finalen e kategorisë -52… Continue reading Nora e artë, Distria e argjendtë në Grand Slamin e Bakusë

Kursi i avancuar evropian për administratorë sporti

Për tri ditë me radhë, në qytetin Louvain-La-Neuve të Belgjikës, po mbahet kursi i avansuar evropian për administratorë të sportit S2ABC, të cilin krahas 30 vendeve të Evropës, po e vijojnë edhe pjesëmarrës nga Kosova. KOK-un në Bruksel po e përfaqëson drejtori për financa, Endrit Syla, ndërsa nga federatat tona sportive janë edhe: Artina Hasani… Continue reading Kursi i avancuar evropian për administratorë sporti

KOK fiton të drejtën e organizimit të një tjetër ngjarje të rëndësishme

Pas Lojërave Mesdhetare Prishtina 2030, Komiteti Olimpik i Kosovës ka fituar të drejtën për organizimin e një tjetër ngjarje të rëndësishme në vendin tonë. Bëhet fjalë për organizimin e forumit ndërkombëtar për Platformën Sportive Evropiane (European Sport Platform) 2024. KOK është partner në projektin ERASMUS + “Sporti si vlerë” për “Ngritjen e kapaciteteve në fushën… Continue reading KOK fiton të drejtën e organizimit të një tjetër ngjarje të rëndësishme

Jon Gashi, i pesti në Evropianin e taekwondosë për junior

Taekwondisti, Jon Gashi, ka zënë vendin e pestë në Kampionatin Evropian për junior, të mbajtur gjatë fundjavës në Talin të Estonisë. Gashi, bursist i KOK-ut si shpresë olimpike 2023, arriti deri në çerekfinale, pas fitores në raundin e dytë, derisa të parin e kaloi pa luftë, kategoria -73 kg. Garuesit tjerë, Elion Agushi dhe Mal… Continue reading Jon Gashi, i pesti në Evropianin e taekwondosë për junior

Presidenti Ismet Krasniqi, priti udhëheqësin e Zyrës Ndërlidhëse të Kinës në Prishtinë, Cheng Lei

Presidenti Krasniqi, që shoqërohej nga anëtari i Bordit Ekzekutiv, Jeton Beqiri, njëherit kryetar i Federatës së Pingpongut të Kosovës, falënderoi mysafirin Lei për vizitën, derisa e njohu me sfidat dhe sukseset e sportit tonë, me theks të veçantë medaljet e arta olimpike, si dhe pjesëmarrjen tonë të fundit në Lojërat Olimpike Dimërore, të mbajtura në… Continue reading Presidenti Ismet Krasniqi, priti udhëheqësin e Zyrës Ndërlidhëse të Kinës në Prishtinë, Cheng Lei

Kryeministri Albin Kurti vizitoi KOK-un

photo by: @Shpend Ahmeti

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka vizituar sot Komitetin Olimpik të Kosovës, me ç’rast është pritur nga drejtuesit e KOK-ut, me në krye presidentin Ismet Krasniqi. Të pranishëm në takim ishin edhe zëvendësministrja e MKRS-së, Daulina Osmani, sekretari i përgjithshëm i KOK-ut, Besim Aliti dhe nënpresidentët, Gazmend Maxhuni e Milaim Kelmendi. Presidenti Krasniqi… Continue reading Kryeministri Albin Kurti vizitoi KOK-un

Laura Fazliu, e artë në Mastersin e xhudos, Distria Krasniqi e argjendtë

Xhudistja Laura Fazliu, ka fituar medaljen e artë në Mastersin e Budapestin, garë kjo më e madhja pas Lojërave Olimpike dhe Kampionatit Botëror. Garuesja jonë në gjysmëfinale dhe finale triumfoi ndaj garueseve të Japonisë, Takaichi dhe Horikaëa, kategori -63 kg. Në përgjithësi shënoi pesë fitore. Fazliu fitoi edhe 1800 pikë olimpike për Lojërat Olimpike Paris… Continue reading Laura Fazliu, e artë në Mastersin e xhudos, Distria Krasniqi e argjendtë

Faleminderit EYOF Maribor 2023, shihemi në Shkup 2025

Është mbyllur edhe zyrtarisht Festivali Olimpik Evropian për të rinj EYOF Maribor 2023. Ceremonia u zhvillua në qendër të Mariborit, ndërsa flamurin tonë në parakalim e mbajtën atletja, Emine Jonuzi dhe tenisti, Salidin Rama. Ekipi ynë u paraqit me 19 sportistë, të sporteve të xhudos, atletikës, notit, tenisit dhe çiklizmit, ndërsa suksesi më i mdh… Continue reading Faleminderit EYOF Maribor 2023, shihemi në Shkup 2025