+383 38 222 223 / [email protected]

KOK nis serinë e pesë seminareve online për shëndetin mendor

KOK do të nisë një seri prej pesë seminareve online për trajnerët, të fokusuar në temat e shëndetit mendor dhe përgatitjes në sport, të quajtur “Master your mental game”! Punëtoria e parë mbahet më 5 mars 2024 në formatin online, me fillim në ora 10:00. Dy punëtoritë e para, që do të organizohen në mars… Continue reading KOK nis serinë e pesë seminareve online për shëndetin mendor

Vajzat e Kombëtares U-18 në hendboll kualifikohen në Kampionatin Botëror

Kombëtarja e Kosovës në hendboll U-18, konkurrenca e vajzave, kanë shkruar historinë, duke u kualifikuar për herë të parë në Kampionatin Botëror U-18. Vajzat tona u bënë kampione të garës “IHF Trophy Intercontinental”, të mbajtur në Tashkent të Uzbekistanit. Kosova mundi në finale Nigerinë, 22:16. Është hera e dytë që një kombëtare e sporteve ekipore… Continue reading Vajzat e Kombëtares U-18 në hendboll kualifikohen në Kampionatin Botëror

Tre boksierë kërkojnë normën olimpike Paris 2024 në turneun kualifikues botëror

Tre boksierët tanë, Donjeta Sadiku dhe vëllezërit Shpetim e Bashkim Bajoku, ndodhen në Arsizio të Italisë, ku prej nesër e deri më 11 mars mbahet turneu i parë kualifikues botëror për Lojërat Olimpike Paris 2024. Boksierët tanë do të kërkojnë normën olimpike, të parën ndonjëherë për sportin e boksit në Kosovë. Për ta fituar biletën,… Continue reading Tre boksierë kërkojnë normën olimpike Paris 2024 në turneun kualifikues botëror

KOK organizoi seminarin për rolin e integritetit në sport

KOK ka organizuar sot seminarin për rolin e zyrtarit për integritet në sport në Federatat Sportive në Kosovë. KOK ka organizuar sot seminarin për rolin e zyrtarit për integritet në sport në federatat sportive në Kosovë. Në seminar ligjëruan Anastasiya Khomutova nga Anglia dhe Lucy Trochet nga Zvicra, të cilat diskutuan mbi dukuritë negative në… Continue reading KOK organizoi seminarin për rolin e integritetit në sport

Hapet thirrja për programet edukative të Akademisë Olimpike Ndërkombëtare për vitin 2024

Akademia Olimpike Ndërkombëtare (IOA), ka hapur thirrjet për programet dhe sesionet edukative, të cilat do të organizohen gjatë vitit 2024 në Olimpia të Greqisë.  IOA, ofron një gamë të gjerë të programeve dhe sesioneve edukative për të rinjtë, trajnerët, pedagogët, studiues dhe profesionistët e fushës së sportit. Programet e IOA janë mundësi unike për të… Continue reading Hapet thirrja për programet edukative të Akademisë Olimpike Ndërkombëtare për vitin 2024

Published
Categorized as Lajme

Vendimet e mbledhjes 32 të BE të KOK-ut

Bordi Ekzekutiv i KOK-ut, nën udhëheqjen e presidentit Ismet Krasniqi, mbajti mbledhjen e 32-të, në të cilën shqyrtoi pikat e rendit të ditës, ku kryesisht u diskutuan pikat që kanë të bëjnë me Asamblenë e Punës, e cila mbahet më 27 mars 2024 në Hotel Emerald. Fillimisht, presidenti i uroi mirëseardhje anëtarit të ri të… Continue reading Vendimet e mbledhjes 32 të BE të KOK-ut

KOK organizoi punëtorinë për luftën kundër diskriminimit në sport

KOK ka organizuar sot punëtorinë për luftën kundër diskriminimit në sport, me ç’rast është prezantuar manuali për luftimin e kësaj dukurie. Prezantimin e manualit në detaje e bëri avokati për çështje sportive nga Italia, Salvatore Civali. Manuali si kornizë ligjore, qëllim primar ka mbrojtjen dhe trajtimin e barabartë të sportistëve, trajnerëve, delegacioneve të ekipeve dhe… Continue reading KOK organizoi punëtorinë për luftën kundër diskriminimit në sport

Distria Krasniqi e Akil Gjakova, Laureatët e Vitit 2023

Xhudistët Distria Krasniqi dhe Akil Gjakova kanë fituar çmimet kryesore në edicionin e tetë të ceremonisë Laureatët 2023. Krasniqi u shpall “Sportistja e Vitit”, ndërsa Gjakova “Sportisti i Vitit”. Të dy fituan për herë të katërt çmimet e më të mirëve. “Jemi në vitin olimpik dhe po përgatitemi shumë për LO Paris dhe shpresoj të… Continue reading Distria Krasniqi e Akil Gjakova, Laureatët e Vitit 2023

U mbajt tryeza e pestë e sportit

Përfaqësues të institucioneve, federatave sportive dhe të komunitetit sportiv u bënë përsëri bashkë në platformën “Tryeza e Sportit”, e pesta më radhë e organizuar nga Ministria e Sportit në bashkëpunim me Komitetin Olimpik të Kosovës. Qëllimi i këtij takimi ishte diskutimi mes akterëve të sportit në raport me prioritetet e politikave sportive për vitin 2024.… Continue reading U mbajt tryeza e pestë e sportit

Ndryshime në listën e bursistëve olimpikë Paris 2024

Bordi Ekzekutiv i KOK-ut, në mbledhjen e fundit ka vendosur të bëjë ndryshime në listën e bursave olimpike Paris 2024, varësisht nga performanca e sportistëve. Me këtë rast, marrë parasysh rezultatet në vazhdimësi të xhudistëve, Laura Fazliu dhe Akil Gjakova, atyre iu është rritur mbështetja nga 750 ne 1000 dollarë. Fazliu dhe Gjakova ndodhen brenda… Continue reading Ndryshime në listën e bursistëve olimpikë Paris 2024