+383 38 222 223 / [email protected]

Kosova me dy skitarë në Lojërat Olimpike Dimërore për të Rinj Gangwon 2024

Ekipi olimpik i Kosovës do të përfaqësohet me dy skitarë në Lojërat Olimpike Dimërore për të Rinj, që prej 19 janar deri më 1 shkurt 2024 mbahen në qytetin Gangwon të Koresë së Jugut. Skitarët janë Lirika Deva dhe Klos Vokshi, të cilët do të garojnë në disiplinat e skijimit alpin, sllallom dhe sllallom të… Continue reading Kosova me dy skitarë në Lojërat Olimpike Dimërore për të Rinj Gangwon 2024

Distria Krasniqi e mbyll vitin në vendin e parë të renditjes botërore

Kampionia Olimpike, Distria Krasniqi, ka shënuar një tjetër sukses në karrierën e saj. Xhudistja jonë e mbylli vitin 2023 në vendin e parë të renditjes botërore. Ajo në vitin 2024 hynë me 7715 pikë në kategorinë -52 kg. Në renditjen olimpike ndodhet e dyta. Gjatë vitit që lam pas, Krsaniqi fitoi medaljen e artë në… Continue reading Distria Krasniqi e mbyll vitin në vendin e parë të renditjes botërore

Katër medalje evropiane për ekipin e xhudos

Ekipi i xhudos është kthyer me katër medalje evropiane nga Kampionati Evropian, i mbajtur në Montpellier të Francës. Distria Krasniqi fitoi medaljen e argjendtë në kategorinë -52 kilogramë, ndërsa me të bronztën u stolisën, Nora Gjakova (-57 kg), Laura Fazliu (-63 kg) dhe Akil Gjakova (-73 kg). Loriana Kuka dhe Flaka Loxha e mbyllën Evropianin… Continue reading Katër medalje evropiane për ekipin e xhudos

BKT Kosova lanson iniciativën “Bëhu Hero” në mbështetje të sportistëve që do ta përfaqësojnë Kosovën në Lojërat Olimpike Paris 2024

BKT Kosova dhe Komiteti Olimpik i Kosovës po udhëtojnë së bashku drejt Lojërave Olimpike Paris 2024. Ndër vite, BKT Kosova ka qenë një nga përkrahësit më të mëdhenj të sportit në Kosovë. Banka ka mbështetur shumë projekte të cilat kanë ndikuar pozitivisht në fushën e  kulturës, sportit e veçanërisht tek të rinjtë në përpjekjet e… Continue reading BKT Kosova lanson iniciativën “Bëhu Hero” në mbështetje të sportistëve që do ta përfaqësojnë Kosovën në Lojërat Olimpike Paris 2024

Nora e artë, Distria e argjendtë në Grand Slamin e Bakusë

Kampionet Olimpike Tokio 2020, Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi, janë kthyer me medalje nga Grand Slami i xhudos, i mbajtur në Baku të Azerbajxhanit. Nora fitoi medaljen e artë në kategorinë -57 kg, duke u ngjitur më së larti në podium, pas një kohe të gjatë. Distria u ndalë vetëm në finalen e kategorisë -52… Continue reading Nora e artë, Distria e argjendtë në Grand Slamin e Bakusë

IOC cakton datat dhe vendet mikpritëse për rrugëtimin e boksit për LO Paris 2024

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC), ka caktuar vendet mikpritëse dhe datat për turnetë kualifikues botëror të boksit për në Lojërat Olimpike Paris 2024. Për shkak të pezullimit të Federatës Ndërkombëtare të Boksit (IBA) nga IOC, edhe këtë herë garat  kualifikuese për LO Paris 2024 i organizon ‘task forca’ e aranzhuar nga IOC. Kështu, turneu i parë… Continue reading IOC cakton datat dhe vendet mikpritëse për rrugëtimin e boksit për LO Paris 2024

Laura Fazliu, e para në renditjen olimpike Paris 2024

Laura Fazliu ka bërë ngritje të madhe në renditjen olimpike për Lojërat Olimpike Paris 2024. Me medaljen e artë në Mastersin e Budapestit, xhudistja jonë ka kaluar për herë të parë në vendin e parë të kategorisë deri në 63 kg. Laura fitoi 1800 pikë në Budapest dhe tani ka 3620 pikë. Distria Krasniqi ndodhet… Continue reading Laura Fazliu, e para në renditjen olimpike Paris 2024

Laura Fazliu, e artë në Mastersin e xhudos, Distria Krasniqi e argjendtë

Xhudistja Laura Fazliu, ka fituar medaljen e artë në Mastersin e Budapestin, garë kjo më e madhja pas Lojërave Olimpike dhe Kampionatit Botëror. Garuesja jonë në gjysmëfinale dhe finale triumfoi ndaj garueseve të Japonisë, Takaichi dhe Horikaëa, kategori -63 kg. Në përgjithësi shënoi pesë fitore. Fazliu fitoi edhe 1800 pikë olimpike për Lojërat Olimpike Paris… Continue reading Laura Fazliu, e artë në Mastersin e xhudos, Distria Krasniqi e argjendtë

LOR VEROR DAKAR 2026

Data e Lojërave:30 nëntor – 30 nëntor Shteti: Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) dhe Komitetin Olimpik i Senegalit, janë pajtuar që Lojërat Olimpike për të Rinj Dakar2022, të parapara për t’u mbajtur në vitin 2022 në Dakar të Senegalit, të shtyhen deri në vitin 2026.