+383 38 222 223 / [email protected]

Nora e artë, Distria e argjendtë në Grand Slamin e Bakusë

Kampionet Olimpike Tokio 2020, Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi, janë kthyer me medalje nga Grand Slami i xhudos, i mbajtur në Baku të Azerbajxhanit. Nora fitoi medaljen e artë në kategorinë -57 kg, duke u ngjitur më së larti në podium, pas një kohe të gjatë. Distria u ndalë vetëm në finalen e kategorisë -52… Continue reading Nora e artë, Distria e argjendtë në Grand Slamin e Bakusë

IOC cakton datat dhe vendet mikpritëse për rrugëtimin e boksit për LO Paris 2024

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC), ka caktuar vendet mikpritëse dhe datat për turnetë kualifikues botëror të boksit për në Lojërat Olimpike Paris 2024. Për shkak të pezullimit të Federatës Ndërkombëtare të Boksit (IBA) nga IOC, edhe këtë herë garat  kualifikuese për LO Paris 2024 i organizon ‘task forca’ e aranzhuar nga IOC. Kështu, turneu i parë… Continue reading IOC cakton datat dhe vendet mikpritëse për rrugëtimin e boksit për LO Paris 2024

Laura Fazliu, e para në renditjen olimpike Paris 2024

Laura Fazliu ka bërë ngritje të madhe në renditjen olimpike për Lojërat Olimpike Paris 2024. Me medaljen e artë në Mastersin e Budapestit, xhudistja jonë ka kaluar për herë të parë në vendin e parë të kategorisë deri në 63 kg. Laura fitoi 1800 pikë në Budapest dhe tani ka 3620 pikë. Distria Krasniqi ndodhet… Continue reading Laura Fazliu, e para në renditjen olimpike Paris 2024

Laura Fazliu, e artë në Mastersin e xhudos, Distria Krasniqi e argjendtë

Xhudistja Laura Fazliu, ka fituar medaljen e artë në Mastersin e Budapestin, garë kjo më e madhja pas Lojërave Olimpike dhe Kampionatit Botëror. Garuesja jonë në gjysmëfinale dhe finale triumfoi ndaj garueseve të Japonisë, Takaichi dhe Horikaëa, kategori -63 kg. Në përgjithësi shënoi pesë fitore. Fazliu fitoi edhe 1800 pikë olimpike për Lojërat Olimpike Paris… Continue reading Laura Fazliu, e artë në Mastersin e xhudos, Distria Krasniqi e argjendtë

LOJËRAT OLIMPIKE LOS ANGJELOS 2028

Data e Lojërave:14 korrik – 30 korrik 2028 Shteti:Shtetet e Bashkuara

LOR VEROR DAKAR 2026

Data e Lojërave:30 nëntor – 30 nëntor Shteti: Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) dhe Komitetin Olimpik i Senegalit, janë pajtuar që Lojërat Olimpike për të Rinj Dakar2022, të parapara për t’u mbajtur në vitin 2022 në Dakar të Senegalit, të shtyhen deri në vitin 2026.

LOJËRAT OLIMPIKE DIMËRORE MILAN KORTINA 2026

Data e Lojërave:06 shkurt – 22 shkurt 2026 Shteti:Itali

LOJËRAT OLIMPIKE PARIS 2024

Data e Lojërave:26 korrik – 11 gusht 2024 Shteti:Francë Lojërat Olimpike Verore të vitit 2024 do të mbahen në kryeqyetin e Francës, Paris.  Për Komitetin Olimpik të Kosovës, Paris 2024 do të jenë Lojërat e treta Olimpike Verore. KOK ndan bursa mujore për sportistët për ndjekjen e normës olimpike. Sistemin e kualifikimit të secilit sport… Continue reading LOJËRAT OLIMPIKE PARIS 2024

LOJËRAT OLIMPIKE DIMËRORE PËR TË RINJ, GANGWON 2024

Lojërat e 4-ta Olimpike Dimërore për të Rinj GangWon 2024, do të mbahen në qytetin GangWon të Koresë së Jugut. Lojërat do të mbahen prej 19 janar deri më 1 shkurt të vitit 2024. Për Komitetin Olimpik të Kosovës do të jenë Lojërat e dytë Olimpike Dimërore për të Rinj, pas debutimit në Llozanë 2020.… Continue reading LOJËRAT OLIMPIKE DIMËRORE PËR TË RINJ, GANGWON 2024