+383 38 222 223 / [email protected]

KOK reagon në IOC dhe ITF për mesazhin e provokatorit Gjokoviq

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka reaguar sot ankesën në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar, në lidhje me mesazhin provokues dhe politik të tenistit serb, Novak Gjokoviq. Tenisti Gjokoviq, vazhdoi dhe dje me provokimet e tij politike, duke shkruar mesazhe me propagandë pro-serbe “Kosova është zemra e Serbisë, ndaleni dhunën”. Me këtë rast, KOK ka kërkuar sot… Continue reading KOK reagon në IOC dhe ITF për mesazhin e provokatorit Gjokoviq

Published
Categorized as Lajme

KOK organizoi seminarin për rolin e zyrtarit për integritet në sport

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) të shtunën ka organizuar seminarin për rolin e zyrtarit për integritet në sport në federatat sportive. Seminari është mbajtur në hotel Sirius në Prishtinë dhe pjesëmarrës kanë qenë një numër i konsiderueshëm i federatave sportive që veprojnë në vendin tonë. Në fjalën hyrëse të seminarit, presidenti i KOK-ut, Ismet Krasniqi,… Continue reading KOK organizoi seminarin për rolin e zyrtarit për integritet në sport

Published
Categorized as Lajme

31 vjet nga themelimi i KOK-ut

27 maji shënon një prej datave historike të Komitetit Olimpik të Kosovës (KOK). Pikërisht sot, 31 vjet më parë, u themelua institucioni më i lartë sportiv në vend, që ndryshe njihet edhe si ‘ombrella’ e sportit në vendin tonë. Më 27 maj të vitit 1992, në rrethana të jashtëzakonshme, kontribues të shumtë të sportit, u… Continue reading 31 vjet nga themelimi i KOK-ut

Published
Categorized as Lajme

Diplomon gjenerata e tretë e ASMC

Përfaqësues të federatave sportive dhe KOK-ut, të cilët kanë përfunduar me sukses edicionin e tretë të kursit për menaxhimin e avancuar sportiv (ASMC 3), janë pajisur sot me diploma të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar. Diplomat janë dorëzuar nga presidenti i KOK-ut, Ismet Krasniqi dhe drejtori i programit të ASMC 3, Ibër Alaj, të cilët njëherit kanë… Continue reading Diplomon gjenerata e tretë e ASMC

Published
Categorized as Lajme

Po mbahet punëtoria për edukimin e zyrtarëve për kontrollën e anti-dopingut

Ka nisur sot punëtoria për edukimin e zyrtarëve për kontrollën e anti dopingut në Kosovë, e cila po organizohet nga Agjencioni për Anti-Doping në Kosovë (KosADA), dhe e cila po mbështetet nga KOK dhe MKRS. Në fjalën hapëse, presidenti i KOK-ut, Ismet Krasniqi dhe zëvendësministrja e MKRS-së, folën për rëndësinë e kësaj punëtorie dhe fuqizimin… Continue reading Po mbahet punëtoria për edukimin e zyrtarëve për kontrollën e anti-dopingut

Published
Categorized as Lajme

Drejtuesit e KOK-ut pritën kryetarin e komunës së Prishtinës, Përparim Rama

Drejtuesit e KOK-ut, presidenti Ismet Krasniqi dhe sekretari i përgjithshëm, Besim Aliti, kanë pritur kryetarin e komunës së Prishtinës, Përparim Rama. Presidenti Krasniqi e falënderoi kryetarin Rama për bashkëpunimin e frytshëm në organizimin e aktiviteteve të përbashkëta, si dhe mbështetjen për sportin, derisa e njoftoi me projektet e ardhshme sidomos ato ndërkombëtare. Kryetari Rama përgëzoi… Continue reading Drejtuesit e KOK-ut pritën kryetarin e komunës së Prishtinës, Përparim Rama

Published
Categorized as Lajme

Kajakuesja Blandine Xhemajli pajiset me pasaportën e Kosovës

Presidenti i KOK-ut, Ismet Krasniqi, ka pritur në takim kajakuesen, Blandine Xhemajli, e cila muaj më parë vendosi të përfaqësojë Kosovën në garat ndërkombëtare. Xhemajli në fundjavë debutoi me Kosovën në garën ndërkombëtare “ECA Ëildëater Canoeing European Championships 2023”, të mbajtur në Matka të Maqedonisë së Veriut, ku u rendit në vendin e 21-të. Presidenti… Continue reading Kajakuesja Blandine Xhemajli pajiset me pasaportën e Kosovës

Published
Categorized as Lajme

KOK organizon seminar për rolin e zyrtarit për integritet në sport në federatat sportive

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) do të organizojë seminar për rolin e zyrtarit për integritet në sport në federatat sportive në vendin tonë. Seminari do të mbahet më 27 maj (e shtunë) në hotel “Sirius” në Prishtinë me fillim nga ora 10:00 deri në 17:00. Organizimi i këtij seminari është pjesë e projektit për fushatën… Continue reading KOK organizon seminar për rolin e zyrtarit për integritet në sport në federatat sportive

KOK mbajti punëtorinë për vetëdijësimin në ruajtjen e ambientit

Në kuadër të projektit “Komitetet Olimpike te Evropës po i afrohen neutralitetit të karbonit” (OCEAN), udhëheqëse e të cilit është zyra e Komitetit Olimpik të Evropës, stafi i KOK-ut ka mbajtur një punëtori (workshop) për vetëdijësimin në ruajtjen e ambientit. Ligjërues ishte Ben Dida nga organizata “Climate Awareness Association”, i cili mbajti punëtorinë “Climate Fresk”,… Continue reading KOK mbajti punëtorinë për vetëdijësimin në ruajtjen e ambientit

Published
Categorized as Lajme

Drejtuesit e KOK-ut pritën ekipin e bodybuildingut dhe fitnessit, pas suksesit në Evropian

Drejtuesit e KOK-ut, presidenti Ismet Krasniqi dhe nënpresidenti, Milaim Kelmendi, kanë pritur sot ekipin e bodybuildingut dhe fitnessit, pas suksesit të arritur në Kampionatin Evropian, të mbajtur javën e kaluar në Santa Sussana të Spanjës. Kushtrim Bajraktaraj është shpallur kampion i Evropës në kategorinë -85 kg, Betim Krasniqi, u bë nënkampion, në kategorinë -75 kg,… Continue reading Drejtuesit e KOK-ut pritën ekipin e bodybuildingut dhe fitnessit, pas suksesit në Evropian

Published
Categorized as Lajme