+383 38 222 223 / [email protected]

Mbyllen Lojërat Evropiane Krakow dhe Malopolska 2023

Me ceremoninë e organizuar në stadiumin e Krakowit, është mbyllur edhe zyrtarisht edicioni i tretë i Lojërave Evropiane, i cili u mbajt prej 22 qershor deri më 1 korrik në rajonin e Krakows dhe  dhe Malopolskasë së Polonisë.  Lojërat të mbyllura i shpalli presidenti i EOC-ut, Spyros Capralos, i cili falënderoi Poloninë për organizimin e… Continue reading Mbyllen Lojërat Evropiane Krakow dhe Malopolska 2023

Tekbollisti Uka arriti deri në çerekfinale

Tekbollisti Adrien Uka ka befasuar me paraqitjen e tij në Lojërat Evropiane Krakow dhe Malopolska 2023. Uka kaloi me sukses fazën e grupit G, ku doli i pari. Ai fillimisht mundi 2:0 në sete kroatin Batalo, ndërsa në ndeshjen e dytë, triumfoi ndaj ukrainasit, Usychenko, 2:1 në sete. Me dy fitore, Adrieni hyri në tetë… Continue reading Tekbollisti Uka arriti deri në çerekfinale

Donjeta Sadiku e pesta, Shpetim Bajoku i nënti, boksierët tjerë u ndalën në luftën e parë

Donjeta Sadiku ka shënuar suksesin më të madh nga boksierët, por edhe gjithë sportistët tanë në Lojërat Evropiane Krakoë dhe Malopolska 2023. Boksierja jonë u rendit e pesta në kategorinë deri në 60 kilogramë. Ajo shënoi dy fitore. Së pari mundi Shona Whitwell të Britanisë së Madhe, me vendim unanim të gjyqtarëve. Në raundin e… Continue reading Donjeta Sadiku e pesta, Shpetim Bajoku i nënti, boksierët tjerë u ndalën në luftën e parë

Shenjëtari, Sahiti, doli i 31-ti

Nexhat Sahiti ka përfunduar garimin në garat e shenjëtarisë sportive në Lojërat Evropiane Krakow 2023. Me 568 pikë, shenjëtari ynë doli i 31-ti nga 36 garues, në disiplinën 10 metra pistoletë ajrore, duke mos arritur të kualifikohet në finale. Ai mblodhi në total 568 pikë. Sahiti kishte disa momente të mira, sidomos në serinë e… Continue reading Shenjëtari, Sahiti, doli i 31-ti

U hapën Lojërat Evropiane 2023, Sadiku e Ramadani bartën flamurin tonë

Është hapur edhe zyrtarisht edicioni i tretë i Lojërave Evropiane Krakow dhe Malopolska 2023, të cilat do të mbahen në Poloni deri më 2 korrik 2023. Rreth 30 sportistë, trajnerë dhe zyrtarë parakaluan nga ekipi ynë. Flamurin tonë e mbajtën, boksierja, Donjeta Sadiku dhe atleti, Muhamet Ramadani. Ceremonia u hap nga drejtues të shtetit të… Continue reading U hapën Lojërat Evropiane 2023, Sadiku e Ramadani bartën flamurin tonë

38 sportistë përfaqësojnë Kosovën në Lojërat Evropiane 2023

38 sportistë të tetë sporteve të ndryshme do të përfaqësojnë Kosovën në Lojërat Evropiane, të cilat prej 21 qershor deri më 2 korrik 2023 do të mbahen në Krakoë dhe Malopolska të Polonisë. Ekipi është prezantuar sot, në ceremoninë e organizuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës në Hotel Swiss Diamond. Sportistët vijnë nga sportet e… Continue reading 38 sportistë përfaqësojnë Kosovën në Lojërat Evropiane 2023

Published
Categorized as Lajme

U mbajt tryeza e katërt për sportin

Organizuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, është mbajtur tryeza e katërt për sportin, në të cilën krahas drejtuesve të KOK-ut, presidentit Ismet Krasniqi e sekretarit të përgjithshëm, Besim Aliti, mori pjesë edhe kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, zëvendësministrja e MKRS-së, Daulina Osmani, drejtuesit e Komitetit Paralimpik… Continue reading U mbajt tryeza e katërt për sportin

Published
Categorized as Lajme

Tre sportistë të rinj iu shtuan listës së bursistëve “Shpresa Olimpike 2023”

Bordi Ekzekutiv i KOK-ut, nën udhëheqjen e presidentit Ismet Krasniqi, ka mbajtur mbledhjen e 26 të tij, në të cilën u shqyrtuan pika të ndryshme të rendit të ditës. Me këtë rast, BE aprovoi propozimin e komisionit të sportit për përzgjedhjen edhe të tre bursistëve të rinj “Shpresa Olimpike 2023”. Janë këta, Edonit Telaku (shenjëtari… Continue reading Tre sportistë të rinj iu shtuan listës së bursistëve “Shpresa Olimpike 2023”

Published
Categorized as Lajme

U hap Java Olimpike 2023

Është hapur edhe zyrtarisht Java Olimpike 2023, në të cilën do të organizohen aktivitete të ndryshme në promovimin e vlerave olimpike. Java Olimpike organizohet nga Komiteti Olimpik i Kosovës në bashkëpunim me Federatën e Sportit Shkollor të Kosovës, Federatën e Sportit Universitar, komunat dhe institucionet parafillore. Në shënimin e kësaj jave janë bashkuar 25 komuna,… Continue reading U hap Java Olimpike 2023

Published
Categorized as Lajme

KOK vizitoi SOS Fshatin e Fëmijëve në shënimin e 1 Qershorit

Komiteti Olimpik i Kosovës bashkë me Federatën e Basketbollit e Kosovës (FBK), kanë vizituar sot Qendrën Sociale Edukative SOS Kopshti, në shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve. Presidenti i KOK-ut, Ismet Krasniqi, bëri thirrje që fëmijët të merren edhe me sport, pasi ata janë e ardhmja e vendit tonë. KOK, bashkë me FBK-në dhe Federatën… Continue reading KOK vizitoi SOS Fshatin e Fëmijëve në shënimin e 1 Qershorit

Published
Categorized as Lajme