Mbi shtatë mijë fëmijë shënuan Ditën Olimpike 2021

E mërkurë,  23 qershor 2021

Mbi shtatë mijë fëmijë nga 16 komuna të Kosovës kanë shënuar sot 23 Qershorin - Ditën Olimpike 2021.

Aktivitetet kryesore u mbajtën në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë, ku fëmijët zhvilluan vrapim 60 metërsh, ndërsa në orët e pasdites fëmijë tjerë zhvilluan disiplina të ndryshme të atletikës.

Presidenti i KOK-ut, Ismet Krasniqi, në fjalën e tij, ka folur për rëndësinë që ka Dita Olimpike, derisa ka kërkuar nga arsimtarët dhe prindërit që t’i inkurajojnë fëmijët për t’u marrë me sport dhe të inspirohen nga heroina jonë, Majlinda Kelmendi dhe sportistë tjerë të cilët do të përfaqësojnë vendin tonë në Lojërat Olimpike Tokio 2020.

Me një fjalë rasti të pranishmëve iu drejtua edhe zëvendës ministrja e Ministrisë për Kulturë, Rini e Sport, Daulina Osmani, e cila bëri thirrje tek fëmijët që të merren me sport, përmes aktiviteteve të ndryshme, sepse sporti ndikon pozitivisht edhe në shëndetin e tyre, ndërsa për rëndësinë e kësaj dite foli edhe Halil Sylejmani, kryetar i Komisionit për “Ditën Olimpike”, njëherit kryetar i Federatës Atletike të Kosovës.

Për shkak të pandemisë Covid 19, në Prishtinë, por edhe në disa komuna tjera, organizimi u bë në pjesë të ndryshme. Gjithësej 24 shkolla të Prishtinës me 2261 nxënës festuan këtë ditë edhe në stadiumet e Ramiz Sadikut, Flamurtarit, 2 Korrikut dhe Rilindjes, organizim që u bë në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës. Presidenti Krasniqi bashkë me anëtaren e Bordit Ekzekutiv të KOK-ut, Vjollca Krasniqi, ishin edhe në stadiumin e Rilindjes, ku panë nga afër qindra fëmijë të cilët krijonin atmosferë mbresëlënëse gjatë vrapimit dhe bërjes tifo për shokët e tyre.

Krahas Prishtinës, komunat tjera që shënuan Ditën Olimpike ishin Gjakova, Podujeva, Mitrovica, Ferizaj, Vushtrria, Skënderaj, Obiliqi, Kaçaniku, Drenasi, Hani i Elezit, Rahoveci, Istogu, Fushë Kosova, Malisheva dhe Dragashi.

Komunat e organizuan kryesisht nëpër sheshet e tyre, ndërsa disa prej tyre kishin ndarë fëmijët edhe nëpër shkolla. Të pranishëm krahas fëmijëve dhe arsimtarëve, ishin edhe kryetarët e komunave dhe drejtuesit e drejtorive për sport.

Në të gjitha komunat, fëmijëve u janë dhuruar fanella dhe medalje, ndërsa janë zgjedhur edhe më të mirët sipas komunave.

Krahas këtyre aktivitetete, qindra studentë të Kolegjit AAB kishin organizuar ecjen për në Majën e Lubotenit, në shenjë të shënimit të Ditës Olimpike.

Java Olimpike 2021 ka nisur më 21 qershor dhe do të mbarojë më 25 qershor.

 

Fotot dhe detajet tjera nga organizimi i komunave tjera, mund t’i gjeni në faqen zyrtare të KOK-ut në Facebook.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]