IOC pezullon turneun kualifikues evropian të boksit, që po mbahet në Londër

E hënë,  16 mars 2020

Task Forca e Boksit (BTF) e krijuar nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar për organizimin e turneut kualifikues evropian për Lojërat Olimpike Tokio 2020, ka vendosur sot të pezullojë gjithë aktivitetin, i cili po mbahet në Londër të Britanisë së Madhe.

Në njoftimin e publikuar nga IOC, thuhet se garat që filluan më 14 mars 2020 do të vazhdojnë vetëm edhe sonte, derisa janë pezulluar edhe garat tjera të boksit deri në muajin maj.

“Ruajtja e mirëqenies së sportistëve, zyrtarëve dhe të gjithë pjesëmarrësve të tjerë është një përparësi kryesore për BTF-në, andaj BTF mori vendimin për të pezulluar ngjarjen sot, për shkak të rritjes së kufizimeve globale të udhëtimit dhe masave të karantinës, në mënyrë që t’i lejojë pjesëmarrësit nga mbi 60 vende të rregullojnë udhëtimet e tyre dhe të kthehen në shtëpi”, thuhet në njoftim.

Pjesëmarrës në turne është edhe ekipi i boksit që po përfaqësohet me katër boksierë, dy trajnerë dhe një zyrtar.

Në gara ka mbetur vetëm Donjeta Sadiku, e cila me sukses kaloi luftën e parë, ndërsa nesër ishte paraparë të luftojë për në 1/8 e finales.

Për shkak të përhapjesë së koronavirusit, që ka pushtuar botën, garat e boksit në Londër ishin ndër të vetmet që zhvilloheshin këto ditë, pasi shumica e garave ndërkombëtare ishin pezulluar. /Komiteti Olimpik i Kosovës/

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]