Kosova me medalje ari dhe të argjendtë në ditën e parë të Lojërave Evropiane në Minsk

E shtunë,  22 qershor 2019

Një medalje ari dhe një e argjendtë është bilanci i dy xhudisteve tona,Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova, nga dita e parë e garave në Lojërat e dyta Evropiane Minsk 2019.
Majlinda u ngrit sërish në piedestalet më të mëdha të kontinentit tonë.
Kampionia Olimpike fitoi medaljen e artë në garat e xhudos, që po mbahen në kuadër të Lojërave Evropiane Minsk 2019.
Heroina jonë mposhti në finale me Ippon kampionen e deritashme të Evropës,rusen, Natalia Kuziutina, të cilës i nxori ‘hakun’ për DistriaKrasniqin, e cila kishte humbur në finalen e evropianit të kaluar ngakjo garuese.
Është kjo medalja e parë e artë në histori të Kosovës në dy pjesëmarrjet në Lojërat Evropiane, ndërsa për Majlindën ështëtitulli i katërt i kampiones së Evropës. Garat e xhudos në Minskshërbejnë edhe si Kampionate Evropiane.
Nora Gjakova për pak nuk ia doli të fitojë medaljen e artë, të dytën për Kosovën në Lojërat Evropiane Minsk 2019.
Kampionia jonë u mund në finale nga rusja, Daria Mezhetskaia, në finalen e kategorisë -57 kg.
Pas të bronztës së fituar në Lojërat Evropiane Baku 2015, medalja eargjendtë është arritje e madhe për kampionen e Evropës 2018 dhenjëherit sportisten më të mirë të Kosovës për vitin e kaluar.
 

 

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]