Nora Gjakova fiton medalje e bronzit në Baku 2015

E enjte,  25 qershor 2015

Në Palestrën sportive "Haydar Alyev Arena" në praninë e afro 5 mijë shikuesve janë garat në sportin e xhodos.Në ditën e sotme në Lojërat Evropiane "Baku 2015", në garë janë paraqitur dy xhudistet tona dhe shpresat për medalje, Distria Krasniqi në kategorinë 52 kilogram dhe Nora Gjakova në 57 kilogram.

Nora Gjakova nga Lojërat Evropiane "Baku 2015" në Kosovë do të kthehet me medalje të bronzit.Në luftë për medalje të bronzit, ajo përballur kundër përfaqësueses së Holandës Senne Verhagen. Me një shpirt luftarak gjatë tërë duelit e udhëhoqi luftën dhe pati  një epërsi të dukshme dhe me një vazari në ia del që ta fitoi këtë duel, që sjell medaljen e bronzit. Kështu Nora Gjakova i sjell Kosovës medaljen e bronzit  nga Baku 2015.  
Nora Gjakova fillimisht shënoi tri fitore radhazi ndaj përfaqësueses nga Franca, Laetitia Blot, Camila Ëinkava të Izraelit dhe në çerek finale shënoi fitore ndaj  Korina Caprioriu të Rumanisë. Dhe së fundit në gjysmë finale, Nora Gjakova është mundur nga  hungarezja, Hedvig Karakas.
 
 
 
Në anën tjetër xhudistja tjetër, Distria Krasniqi, në këo lojëra ka shënuar një fitore ndaj Joana Ramos të Portugalisë, kurse në  në raundin e dytë të garave është mundur nga italianaja Odette Giuffrida.
Nesër në garë do të paraqitet edhe Akil Gjakova në kategorinë 73 kilogram, kurse për kundrshtar do ta ketë Nikola Gushiqin e Malit të Zi.
G.Kosumi, 25 qershor, Baku 2015Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]