Vendimet e dala nga mbledhja 42 e BE të KOK-ut

E martë,  24 dhjetor 2019

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës, mbajti mbledhjen e 42-të në të cilën shqyrtoi pika të ndryshme të Rendit të Ditës.

Më poshtë mund të gjeni vendimet e marra:

-        U diskutua për përgatitjet e fundit para pjesëmarrjes në Lojërat Olimpike Dimërore për të Rinj “Llozana 2020”, në të cilat Kosova debuton me dy skitarët: Drin Kokaj dhe Era Shala. LOD për të Rinj “Llozana 2020” mbahen prej 9-22 janar 2020.

-        U përzgjodh Komisioni për kategorizimin e sportit, sportistëve dhe trajnerëve për vitin 2020. Procesi i kategorizimit ka filluar këtë muaj me dërgimin e formularëve për federatat, të cilat kanë afat të sjellin dokumentacionin deri më 31 dhjetor 2020.

-        U përzgjodhën 10 Shpresat Olimpike 2020, të cilët do të marrin bursa mujore nga Ministria për Kulturë, Rini e Sport.

-        U miratua Raporti Financiar TM3

-        U vendos t’i mbulohen një pjesë e shpenzimeve xhudistit, Akil Gjakova, pas lëndimit të pësuar në Mastersin e Qingdaos së Kinës, sipas vendimit për mbështetje të sportistëve elitarë. Gjakova është brenda normës Olimpike Tokio 2020.

-        U miratua kërkesa e Federatës së Bodybuildingut dhe Fitnessit të Kosovës për rekomandim në MKRS për sportistit Kushtrim Bajraktari dhe trajneren e tij, Mjellma Berisha, pas fitimit të medaljes së argjendtë në Kampionatin Botëror Fujairah të Emirateve të Bashkuara Arabe.

 

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]