Telegram ngushëllimi për ndarjen nga jeta të trajnerit të hendbollit, Agim Shkodra

E hënë,  23 dhjetor 2019

E nderuara familje Shkodra, e nderuar Federatë e Hendbollit të Kosovës 

Me dhimbje dhe pikëllim të thellë morëm lajmin për ndarjen nga jeta të ikonës së hendbollit gjilanas, Agim Shkodra. 

Sporti ynë, përkatësisht hendbolli, mbeti pa një ish sportist të shquar, një trajner të dalluar dhe një njeri të respektuar që dha kontribut të çmuar për avancimin e hendbollit jo vetëm gjilanas.

Ndarja e hershme e tij nga jeta (mosha 59-vjeçare), pas një sëmundje të shkurtër, do të lë mangësi të mëdha tek brezat e rinj, për të cilët ishte idhull se si me punë dhe përkushtim arrihet deri tek suksesi.

 Si portier, përkatësisht lojtar, Shkodra karrierën e filloi në skuadrën Bozhuri nga Gjilani, vazhdoi te Buduçnosti nga Peja, ku ishte edhe në studime, në klubin Kosova të Vushtrrisë, kurse karrierën e përmbylli në KH Drita të Gjilanit.

Kontributi i tij i madh ishte sidomos në vitet 1991-99, kur u pavarësua sporti kosovar. Pas luftës si trajner me sukses udhëhoqi skuadrën e Dritës (femrat dhe meshkujt), pastaj KHF Kosovën e KHF Prishtinën, kur Prishtina ishte pjesë e garave ndërkombëtare. Ka drejtuar edhe klubin Zhegra. I ndjeri ishte edhe përzgjedhës i grupmoshave të reja në konkurrencën e meshkujve ashtu edhe të femrave. 

Në emër të Komitetit Olimpik të Kosovës dhe gjithë Lëvizjes Olimpike në Kosovë, i shpreh ngushëllimet më të sinqerta, familjes së tij, Federatës së Hendbollit të Kosovës, miqve dhe gjithë dashamirësve të sportit.

 

Besim Hasani

President i Komitetit Olimpik të Kosovës

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]