Telegram ngushëllimi për ndarjen nga jeta të   ikonës së boksit tonë, Xhevdet Peci

E martë,  10 maj 2022

E nderuara familja, Peci

Me pikëllim të madh morëm lajmin për ndarjen nga jeta të ikonës se boksit kosovar dhe mbarëshqiptar, Xhevdet Peci.

Peci u nda sot nga jeta në moshën 67-vjeçare, pas sulmit në zemër.

Peci, që viteve të fundit jetonte me familjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ishte pjesë e gjeneratës së artë të klubit të boksit Prishtina. Së bashku me Prishtinën ka fituar disa tituj të Jugosllavisë, ndërsa ka pasur suksese të mëdha edhe individuale. Ishte idhull i shumë sportdashësve.

Ndarja e tij nga jeta do të lë boshllëk të madh në boksin dhe sportin tonë, pasi ai ishte frymëzim i boksierëve të rinj. Peci ishte nje prej boksierëve më të dashur të adhuruesve të boksit, derisa njihej si "dorëza e hekurt".

Peci dha kontribut edhe për Komitetin Olimpik të Kosovës, ku ishte anetar i Bordit Ekzekutiv në mandatin 2001-2005.

Në emrin tim personal, Komitetit Olimpik të Kosovës dhe gjithë Lëvizjes Olimpike në Kosovës, i shpreh ngushëllimet më të sinqertë familjes së tij, miqëve, Federatës së Boksit të Kosovës dhe gjithë sportdashësve.

 

Ismet Krasniqi,

President i Komitetit Olimpik të Kosovës

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]