Sot, 7 vjet më parë, BE i KON-it pranoi KOK-un

E premte,  22 tetor 2021

Sot, shtatë vjet më parë, Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, pranoi përkohësisht Komitetin Olimpik të Kosovës, duke i hapur rrugën e njohjes së plotë, që ndodhi më 9 dhjetor 2014 në sesionin e 127-të të KON-it të mbajtur në Monaco.

Vendimi i BE u mundësoi sportistëve të Kosovës të marrin pjesë në Lojërat Olimpike.

Që nga atëherë, Kosova është përfaqësuar në tri edicione të Lojërave Olimpike Verore dhe Dimërore si: Rio 2016, PyongChang 2018 dhe Tokyo 2020.

Në Olimpiadat Verore, Kosova numëron tri medalje olimpike, të gjitha të arta dhe të gjitha nga sporti i xhudos, me sportistet: Majlinda Kelmendi, Distria Krasniqi e Nora Gjakova.

Foto nga parakalimi i Kosovës në ceremoninë hapëse të Lojërave Olimpike Tokyo 2020.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]