Sekretari i përgjithshëm, Besim Aliti, ishte panelist në seminarin e EOC-ut

E enjte,  25 nëntor 2021

Sekretari i përgjithshëm i Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Aliti, ka qenë panelist në seminarin e 41-të të Komitetit Olimpik të Evropës (EOC), që po mbahet në Shamorin të Sllovakisë.

Aliti ka folur për përkrahjen që KOK bënë për sportistët elitarë, me theks të veçantë mbështetjen e sportistëve para Lojërave Olimpike Tokio 2020, e që kjo sigurisht se ka pasur ndikim edhe në suksesin e sportistëve, ku u fituan dy medalje të arta me xhudistet Distria Krasniqi e Nora Gjakova, të cilat dëshmuan se medalja e artë e Majlinda Kelmendit në Rio 2016, nuk ishte e rastësishme, por që erdhi edhe falë punës së madhe të njërit prej trajnerëve më të mirë në botë, Driton Kuka.

Po ashtu, sekretari i përgjithshëm, Aliti, ka theksuar rëndësinë që kanë për KOK-un, fondet e pranuara nga Komiteti Olimpik i Evropës dhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, fonde këto që dedikohen kryesisht për sportistët.

Alii ka veçuar edhe mbulimin e shpenzimeve për sportistët elitarë, të cilët për përgatitjet për LO Tokio 2020 dhe Lojërat Olimpik Dimërore Pekini 2022, përkrahen deri në 80 ditë përgatitje jashtë vendit brenda një viti.

Ndarja e 20 bursave për LO Tokio 2020, tri për LOD Pekini 2022, 22 bursa për LO Paris 2024, si dhe ndarja e 24 bursave për “Shpresa Olimpike” dhe 10 të tjera nga Ministria për Kulturë, Rini e Sport, u veçuan gjatë diskutimeve të Alitit, e ku në panel kishte edhe përfaqësues të Komiteteve Olimpike të Evropës.

I pranishëm në seminar është edhe menaxheri i projekteve në KOK, Jeton Rudari.

 

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]