Publikohet numri i 7-të i revistës Olimpi

E hënë,  07 dhjetor 2020

Një tjetër numër i revistës Olimpi po vjen në duart tuaja dhe një tjetër tre mujorësh të pandemisë Covid 19 po e lëmë prapa. 

Numri i shtatë i Olimpit i kushtohet një tre mujorëshi (korrik, gusht, shtator), të cilët llogariten më të suksesshmit në historikun e sportit tonë, me theks të veçantë muaji gusht.

Muaji i tetë kalendarik na kujton çdo herë medaljen Olimpike të Majlinda Kelmendit, debutimin e Ekipit Olimpik të Kosovës në Lojërat Olimpike Rio 2016, medaljet botërore të Majlindës, Distria Krasniqit e Loriana Kukës, të gjitha këto nga sporti i xhudos.

Për koinçidencë, në muajin gusht ishte fituar edhe medalja e bronztë Olimpike e Aziz Salihut në Olimpiadën e Los Angjelosit 1984.

Pikërisht Majlinda Kelmendi, Aziz Salihu, dhe sukseset tjera janë disa prej shkrimeve që do të mund t'i lexoni në këtë numër, pa harruar intervistën me olimpistin e "Sidnej 2000", Taip Ramadani, tani trajner i Kombëtares së Kosovës në hendboll.

Nuk mungojnë edhe aktivitetet e KOK-ut, të cilat "lokacionin" e zhvillimit të tyre kryesisht e kishin 'online', kurse veçohet edhe "Forumi për Sportin" që hapi Javën Evropiane të Sportit, ku në Hotel Emerald, personalitet më të larta të sportit, përfshirë ministrat e sportit, Vlora Dumoshi dhe atë të Shëndetësisë, Armend Zemaj, diskutuan për "Sfidat e sportit në pandemi".

Komentet e të parit të Lëvizjes Olimpike, Thomas Bach për pandeminë dhe sportin, aktivitetet e federatave sportive, edhe këtë herë kanë hapësirë të veçantë.

 

Lexim të këndshëm!

Revistën mund ta lexoni edhe online duke klikuar KËTU

 

Shasivar Haxhijaj

Sekretar i përgjithshëm i Komitetit Olimpil të Kosovës

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]