Presidenti Hasani priti të ngarkuarin me punë të ambasadës së Japonisë në Kosovë, Mitsunori Ogasawara

E martë,  16 mars 2021

Presidenti i Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Hasani, ka pritur sot në zyrën e tij të ngarkuarin me punë të ambasadës së Japonisë në Kosovë, Mitsunori Ogasawara, i cili shoqërohej nga sekretarja, Kay Kurimoto dhe Arbër Avdyli, këshilltar i lartë për çështje politike.

Presidenti Hasani duke falënderuar mysafirin Ogasawara, e njoftoi me sfidat e KOK-ut ndër vite deri në anëtarësimin në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar, me fokus medaljen olimpike të fituar nga Majlinda Kelmendi në Rio 2016.

Lojërat e ardhshme Olimpike do të mbahen në verën e këtij viti pikërisht në vendin prej nga vjen Ogasawara, në Tokio të Japonisë, për çka presidenti Hasani e njoftoi me përgatitjet dhe gjashtë normat Olimpike, por që shpresat janë se ky numër do të rritet deri në korrik.

Palët u dakorduan edhe për bashkëpunim në aspektin e trajnimin të sportistëve, trajnerëve dhe ambasadorëve të sportit, si dhe intensifikim të takimeve deri në LO Tokio 2020.

Nga ana e tij, Ogasawara, duke shfaqur interes për ekipin Olimpik të Kosovës shprehu kënaqësinë e tij që ekipi Olimpik i Kosovës do të përfaqësohet me një ekip të gjerë në Lojërat Olimpike Tokio 2020.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]