Presidenti Hasani priti SHGSK-në, në shënimin e Ditës Botërore të Gazetarëve Sportivë

E enjte,  02 korrik 2020

Presidenti i Komitetit Olimpik të Kosovës (KOK), Besim Hasani, ka pritur sot Shoqatën e Gazetarëve Sportivë të Kosovës, në shënimin e 2 korrikut – Ditës Botërore të Gazetarëve Sportivë.

SHGSK-së i printe kryetari Edmond Thaçi, sekretari i përgjithshëm, Artan Muhaxhiri, nënkryetarja Maki Bajrami dhe anëtari i Bordit, Arbnor Rahova.

Shoqata Botërore e Mediave të Sportit është formuar më 1924, pikërisht më 2 korrik dhe për këtë arsye kjo datë kujtohet si Dita Botërore e Gazetarëve Sportivë.

Presidenti Hasani, që shoqërohej nga zyrtari për media në KOK, Kushtrim Krasniqi, përgëzoi SHGSK-në dhe gjithë komunitetin e gazetarëve në këtë ditë të veçantë.

“Kam menduar prej muajsh që këtë ditë ta shënojmë në mënyrë më të veçantë, por shkaku i përhapjes së pandemisë Covid 19, ju kam ftuar për t’ju përgëzuar ju si SHGSK dhe gjithë komunitetin e gazetarëve sportivë. Bashkëpunimi me ju daton prej vitesh, andaj uroj që të vazhdojmë këtë bashkëpunim në formën më të mirë të mundshme”, tha presidenti Hasani.

Presidenti Hasani ftoi organizatat sportive (OS) të krijojnë kushte të përshtatshme për gazetarët, të cilët janë lidhja midis OS dhe audiencës së gjerë.

“Organizatat sportive dhe shtëpitë mediatike duhet gjetur format adekuate të bashkëpunimit që sa më shumë gazetarë sportivë të përcjellin aktivitetet dhe ngjarjet sportive në vend dhe në arenën ndërkombëtare”, shtoi Hasani.

Nga ana e tij, kryetari i SHGSK-së, Thaçi, duke falënderuar presidentin Hasani për pritjen, theksoi se 2 korriku për gjithë gazetarët sportivë është një ditë e veçantë, për çka shprehu gatishmërinë që SHGSK të vazhdojë bashkëpunimin e mirë me sportistët, institucionet sportive dhe në veçanti me Komitetin Olimpik të Kosovës.

Sekretari i përgjithshëm i SHGSK-së, Artan Muhaxhiri, shprehu po ashtu nevojën e përmirësimit të kushteve nga institucionet sportive për gazetarët sportivë.

Në fund, të dyja palët shkëmbyen dhurata modeste.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]