Presidenti Hasani, ministrja Dumoshi dhe drejtuesit e FFK-së, takuan ministrin Vitia

E mërkurë,  13 maj 2020

Presidenti i Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Hasani, bashkë me ministren për Kulturë, Rini e Sport, Vlora Dumoshi, drejtorin e Departamentit të Sportit në MKRS, Ibër Alaj dhe drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi e Eroll Salihu, kanë takuar sonte ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia.

Qëllimi i takimit ishte kërkesa e bërë nga MKRS, KOK dhe federatat sportive, që aktivitetet sportive të fillojnë më herët se sa që është paraparë sipas fazës së tretë të masave të lehtësimit.

“E njoftuam ministrin Vitia për nevojën e fillimit me përgatitje sipas veçorive të sporteve. U dakorduam që nesër në takimin e KOK-ut, MKRS-së dhe federatave, të mblidhen shënime plotësuese nga federatat. Pasi të tubohen këto të dhëna, do të realizohet edhe një takim tjetër”, deklaroi presidenti Hasani për faqen zyrtare të KOK-ut, www.noc-kosovo.org.

I pari i Lëvizjes Olimpike në Kosovë, shtoi se edhe në të ardhmen do të ketë takime me ministrin e Shëndetësisë, Vitia, për bashkërenditje, shkëmbime të informatave dhe për gjetjen e kohës optimale për fillimin e stërvitjeve, gjithmonë duke pasur parasysh ruajtjen e shëndetit të sportistëve.

Aktivitetet sportive, të ndërprera më 13 mars 2020 shkaku i pandemisë Covid 19, janë paraparë të rifillojnë prej 2 qershorit, fillimisht me përgatitje, mirëpo kjo datë për shumë federata sportive duket të jetë jo e përshtatshme.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]