Nora Gjakova fiton medaljen e bronztë botërore

E mërkurë,  09 qershor 2021

Nora Gjakova është stolisur me medaljen e bronztë të botës në Kampionatin Botëror të xhudos, që po mbahet në Budapest të Hungarisë.

Xhudistja jonë e fitoi të bronztën në kategorinë deri në 57 kilogramë.

Ajo në luftën për medalje mundi serben Marica Perishiq.

Deri tek medalja erdhi pas katër fitoreve, një prej tyre pa luftë. Në gjysmëfinale u mund nga kanadezja, Jessica Klimkait.

Gjakova po ashtu fitoi edhe 1000 pikë olimpike për Lojërat Olimpike Tokio 2020.

Garuesit tjerë, Distria Krasniqi doli e pesta (-48 kg), ndërsa Akil Gjakova (-73 kg) e Flaka Loxha (-57 kg) fituan nga një luftë dhe humbën në luftën e dytë. Laura Fazliu (-63 kg) pësoi humbje në luftën e parë.

Botërori i Budapestit ishte gara e fundit ndërkombëtare e xhudos para Lojërave Olimpike Tokio 2020.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]