Nis rruga drejt LOD “Pekini 2022”, tre bursistë marrin 108 mijë dollarë për tri vjet

E diel,  10 nëntor 2019

10 nëntor - Komiteti Olimpik i Kosovës ka nënshkruar kontrata me tre sportistë të skitarë për bursat Olimpike të Lojërave Olimpike Dimërore “Pekini 2022”.

Përfitues të bursave nga Solidariteti Olimpik i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar janë: Albin Tahiri, i cili do të marrë nga 1500 dollarë në muaj, Arbi Pupovci me 1 000 dollarë dhe Fiona Blaka Rrusta me 500 dollarë në muaj.

Presidenti Hasani deklaroi se vlera totali e bursave është 108 mijë dollar dhe kohëzgjatja e këtyre bursave është tri-vjeçare.

“Sot është një ditë e veçantë, një ditë kur bëhet nënshkrimi i kontratave për bursa olimpike për lojërat olimpike dimërore, Pekini 2020. Në bashkëpunim me Federatën e Skitarisë janë përzgjedhur tre përfitues të bursave në konkurrencën e skiatoreve të kësaj federate dhe këto bursa e kanë vlerën totale 108 mijë dollarë, jepen për periudhën kohore trevjeçare dhe jepen në funksion të arritjes së normës olimpike”, deklaroi ai.

Të pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit të kontratave ishin edhe sekretari i përgjithshëm i KOK-ut, Shasivar Haxhijaj, kryetari i Federatës Skitare të Kosovës, Milaim Kelmendi dhe trajneri Agim Pupovci.

“Shpresoj që në Olimpiadën e Pekinit nuk do të jem vetëm, por do të kem edhe dy atletë me mua dhe dëshiroj që të kemi se paku rezultate të njëjta ose më të mira se herën e kaluar”, tha Albin Tahiri, i cili kishte përfaqësuar i vetëm Kosovën në Lojërat Olimpike Dimërore PyeongChang 2018.

 

Bursat Olimpike “Pekini 2022”

Albin Tahiri, 1500 dollarë në muaj

Arbi Pupovci, 1000 dollarë në muaj

Fiona Blaka Rrusta 500 dollarë në muaj

 

18 bursa Olimpike “Tokio 2020”

18 është numri i bursave Olimpike të cilat jepen nga KOK-u dhe Solidariteti Olimpik i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar për Lojërat Olimpike “Tokio 2020”,

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]