Mundja fiton dy norma për Lojërat Evropiane Minsk 2019

E shtunë,  27 prill 2019

Komitetit Olimpik të Kosovës i janë konfirmuar dy norma kualifikuese për sportin e mundjes, për pjesëmarrje në Lojërat e dyta Evropiane Minsk 2019, të cilat mbahen prej 21-30 qershor të këtij viti në kryeqytetin e Bjellorusisë.
Mundja normat i ka fituar në kategoritë deri në 57 kilogramë dhe deri në 125 kilogramë.
Fitimi i normave për Federatën e Mundjes së Kosovës vjen pas paraqitjeve të mundësve Drilon Syla (-57 kg) dhe Egzon Shala (-125 kg), në kampionatin evropian, të mbajtur në fillim të këtij muaji në Bukuresht të Rumanisë.
Evropiani ishte kualifikues edhe për Lojërat Evropiane Minsk 2019. Shala kishte shënuar një fitore, ndërsa Sylës i kishte mjaftuar humbja me rezultat të ngushtë në raundin e parë, e cila ia ka mundësuar fitimin e normës kualifikuese për në Minsk 2019. Pikërisht Syla e Shala do të përfaqësojnë mundjen e Kosovës në Minsk.
Me dy normat e mundjes, numri i sportistëve që do ta përfaqësojnë Kosovën në Lojërat e dyta Evropiane Minsk 2019 shkon në 11. Pesë norma janë nga xhudoja, kurse nga një ftesë është për boksin, karatenë, pingpongun dhe shigjetarinë.

Lista e deritashme e sportistëve të Kosovës të konfirmuar për në Minsk 2019
Majlinda Kelmendi (xhudo)
Nora Gjakova (xhudo)
Distria Krasniqi (xhudo)
Akil Gjakova (xhudo)
Loriana Kuka (xhudo)
Egzon Shala (mundje)
Drilon Syla (mundje)
Donjeta Sadiku (boks)
Alvin Karaqi (karate)
Fatih Karabaxhaku (pingpong)
Ardita Zejnullahu (shigjetari)
 Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Sportit me Kuaj

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]

 

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e Kick-Boxit

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Jahë Sahiti
E-mail: [email protected]

Federata e Gjimnastikës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Bejsbollit dhe Softbollit

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: