Me dokumentarin “Beyond the Dream”, Kosova fiton çmim prestigjioz në finalen e Festivalit Botëror të Filmit Sportiv “Milano 2020”

E enjte,  12 nëntor 2020

Dokumetari “Beyond the Dream” (Përtej Ëndrrës), i realizuar nga produksioni OM në shtator të këtij viti, ka fituar një nga çmimet prestigjioze në ceremoninë e ndarjes së çmimeve, në kuadër të Kampionatit të 38-të botëror të Filmit dhe Kinemasë Sportive “Milano 2020”.

Për shkak të masave të marra ndaj pandemisë Covid 19, ceremonia e organizuar nga Federata Ndërkombëtare e Kinemasë Televizive Sportive (FICTS) u mbajt përmes platformës virtuale 'Zoom'.

Për herë të parë në këtë Festival konkurruan edhe shtatë filma/dokumentarë sportivë nga Kosova.

Juria profesionale nominoi për çmime dy prej tyre: “Beyond the Dream” të autorëve Xhemajl Avdyli dhe Rron Ismajli, si dhe “Sfida e Albert Bunjakut për të krijuar Kombëtaren e Kosovës” të autorit Lirim Gashi nga Reporteri.

Nga 140 filma të 123 shteteve anëtare të FICTS, dokumentari “Beyond the Dream”, fitoi çmimin “Mention D’Honneur” për Sportet Individuale.

Filmi kishte protagonist atletit Muhamet Ramadani, i cili filloi të merrej me sport për shkak të mbipeshës, ndërsa sot është kampion i Evropës U-18 në hedhjen e gjylës.

KOK prej 10-12 tetor 2020 organizoi Festivalin e 1-rë të Filmit Sportiv “Prishtina 2020”, ku krahas 32 filmave sportivë, 12 prej tyre ishin vendorë.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]