KOK-u fiton çmimin prestigjioz të organizatës ndërkombëtare “Peace and Sport”

E mërkurë,  16 dhjetor 2020

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka fituar njërin nga çmimet prestigjioze që organizata ndërkombëtare “Peace and Sport” (Paqja dhe Sporti) ndanë çdo vit.

KOK-u ka fituar çmimin për aktivitetin e organizuar gjatë pandemisë “6 Prill - Iniciativa e Vitit”, në të cilën u përfshinë rreth 5 mijë persona, të cilët me letër të bardhë krijuan foto dhe video duke bërë sport gjatë qëndrimit në shtëpi, ndërsa pjesëmarrës ishin edhe kampionia Olimpike Majlinda Kelmendi, ministrja Vlora Dumoshi etj.

Kampanjës iu bashkuan qindra organizata të huaja, ndërsa në total numri i pjesëmarrësve sipas “Peace and Sport” ishte më shumë se 117 milionë.

Për të fituar këtë çmim, KOK-u ishte në konkurrencë të ngushtë me Federatën Ndërkombëtare të Xhudos, Ministrinë e Edukimit, Shkencës, Kulturës dhe Sportit të Gjeorgjisë, Sekretariatin e Shtetit për Sport dhe Rini në Ministrinë e Edukimit të Portugalisë dhe Organizatën “Sport for Life” të Palestinës, ndërsa për çmimin e të parit vendosi Juria dhe votuesit.

Shkaku i pandemisë Covid 19, ceremonia e shpërblimeve u mbajt ‘online’ ndërsa çmimin për KOK-un e zbuloi kampioni Olimpik “Athina 2014” në pingpong, jug-koreani Seung Ming Ryu, njëherit medalist i argjendtë në LO Londra 2012 dhe i bronztë në Pekin 2008.

Në emër të KOK-un, presidenti Besim Hasani, falënderoi pjesëmarrësit e kampanjës, Jurinë e “Peace and Sport” dhe gjithë votuesit.

“Është një nder jashtëzakonisht i madh për ne të fitojmë një çmim kaq prestigjioz të organizatës kredibile “Peace and Sport”. Jam shumë i nderuar dhe mirënjohës për jurinë, iu përkulemi votuesve në gjithë botën që u frymëzuan, duke na votuar ne”, tha presidenti Hasani.

“Peace and Sport” është organizatë me seli në Monako dhe që funksionon nën patronatin e Princit të Monakos, Albertit të Dytë. Organizata promovon paqen dhe sportin në botë. Anëtarë të saj janë shumë kampionë Olimpikë e botërorë, që kanë lënë gjurmë në karrierën e tyre sportive.

 

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=rVXjsblvB6A

 

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]