Fitore e madhe e Kosovës, mund Rumaninë në udhëtim dhe shton gjasat për kualifikim në Evropian

E diel,  14 mars 2021

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka shënuar fitore të madhe ndaj fuqisë evropiane të hendbollit, Rumanisë. Falë lojës me zemër dhe të mençur, djemtë tanë kanë mposhtur Rumaninë në Bukuresht me rezultat 30:25.

Pjesë e parë u mbyll 16:12 për tanët, të cilët edhe 30 minutëshin e dytë e menaxhuan mjaftë mirë.

Katër ditë më parë, "Dardanët" barazuan 23:23 në Prishtinë, ndërsa sonte dolën kokëlartë nga Bukureshti, duke mposhtur Rumaninë, e cila vlerësohet njëra prej kombëtareve më të mira në Evropë.

Është kjo fitorja e parë e hendbollistëve tanë me në krye trajnerin Bujar Qerimi. Me këtë triumf, Kosova kalon në vendin e dytë në grupin 8 kualifikues për Euro 2022, duke lënë pas Rumaninë e Malin e Zi.

KOK përgëzon suksesin e hendbollistëve tanë dhe gjithë komunitetit të hendbollit.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]