Erza e artë në kupën evropiane në Rumani

E shtunë,  04 maj 2019

Medalistja e bronztë nga Lojërat Olimpike për të Rinj, Erza Muminoviq, ka fituar sot medaljen e artë në kupën evropiane të xhudos, kategoria e kadetëve, që po mbahet në qytetin Cluj të Rumanisë.

Xhudistja jonë fitoi të artën në kategorinë deri në 48 kilogramë. Erza fitoi pesë luftëra. Në finale mundi Iasmina Covaciu të Rumanisë. Kjo është medalja e parë e artë për Erzën këtë vit.

Nesër do të garojë Fationa Kasapi, në kategorinë deri në 75 kilogramë.

Të dyja këto garuese do të përfaqësojnë Kosovën edhe në Festivalin Olimpik Evropian për të Rinj, që në muajin korrik të këtij viti mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Bashkë me to në Baku 2019 nga xhudo pritet të garojë edhe Festim Beqiri.

 

 

 

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Sportit me Kuaj

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]

 

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e Kick-Boxit

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Jahë Sahiti
E-mail: [email protected]

Federata e Gjimnastikës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Bejsbollit dhe Softbollit

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: