Drejtuesit e KOK-ut dhe FSK-së vizituan skitaren Sorschag në përgatitje

E martë,  24 janar 2023

Nënpresidenti i KOK-ut, Milaim Kelmendi, njëherit kryetar i Federatës Skitare të Kosovës, i shoqëruar nga drejtuesit tjerë të KOK-ut, nënpresidenti Gazmend Maxhuni e anëtari i Bordit Ekzekutiv, Avni Nuha, kanë vizituar skitaren Sophia Sorschag, në përgatitjet të cilat po i kryen në qendrën skitare olimpike, Planika, në Slloveni.

Skitarja e kërcimeve me ski, ka vendosur të lë Austrinë dhe të “fluturojë” për  Kosovën në garat e ardhshme ndërkombëtare.

24-vjeçarja është kampione e botës 2021 në ekipore me Austrinë, ndërsa vitin e kaluar mori pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore Pekini 2022.

Sorschag ka kaluar lëndimin e pësuar vitin e kaluar dhe në urdhrat e trajnerit të mirënjohur slloven, Jure Radelj, po përgatitet për të qenë sa më e gatshme drejt arritjes së objektivave.

Kelmendi përgëzoi trajnerin Radelj dhe skitaren Sorschag për punën që po bëjnë, derisa pa nga afër potencialin e kampiones së botës, e cila dukej se kishte kaluar në tërësi lëndimin e pësuar.

Nga ana e tij, Radelj dhe Sorschag u shprehën falënderues për vizitën dhe mbështetjen e ofruar.

Të dyja palët, bashkë edhe me presidentin e KOK-ut, Ismet Krasniqi, do të nënshkruajnë kontratën, në një ceremoni, që do të zhvillohet nesër në Trieste të Italisë, ku po qëndron delegacioni ynë për garat e EYOF 2023.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]