Dita 4 – Dy medalje nga xhudo, boksi siguron të bronztën

E enjte,  30 qershor 2022

Kanë ardhur medaljet e para për ekipin e Kosovës në Lojërat Mesdhetare Oran 2022. Sportet e xhudos dhe boksit kanë fituar medalje.

 

Xhudo

Distria Krasniqi ka vazhduar me medalje të arta në Lojërat Mesdhetare. Kampionia olimpike fitoi të artën në Oran, kategoria -52 kg. Ajo në finale mundi Ana Viktorija Puljiz të Kroacisë.

Flaka Loxha i solli vendit tonë medaljen e dytë. Ajo në luftën për të bronztën mundi turken Hasret Bozturk, kategoria -57 kg.

Erza Muminoviq zuri vendin e shtatë në kategorinë -48 kg.

 

Boks

Shpejtim Bajoku i siguroi boksit kosovar medaljen e parë në Lojërat Mesdhetare. Boksieri ynë mund Essam Amen të Egjiptit, për t’u kualifikuar në gjysmëfinale të kategorisë -63 kg. Vëllai i tij, Bashkimi pësoi humbje nga Samet Gumus i Turqisë.

 

Shigjetari

Sot garoi edhe shigjetaria. Ekipi ynë në ekipore u eliminua nga Qipro, ndërsa në individuale, Edi Dvorani dhe Valmir Gllareva u kualifikuan në 1/16 e finales, ku garojnë nesër. Hazir Asllani u eliminua në 1/24-tën.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]