Dita 2 – ditë jo e mirë për garuesit tanë

E hënë,  27 qershor 2022

Ditë jo e mirë ka qenë për garuesit tanë dita e dytë e garave në Lojërat Mesdhetare Oran 2022. Sot garuan sportet e karatesë, boksit, tenisit, mundjes dhe gjimnastikës artistike.

Nga afër garat në Lojërat Mesdhetare Oran 2022 po i ndjekën edhe drejtuesit e Komitetit Olimpik të Kosovës me në krye presidentin Ismet Krasniqi, si dhe zëvendësministrja për Kulturë, Rini e Sport, Daulina Osmani, e cila ndodhet në Oran për t’i mbështetur sportistët.

 

 

Karate - Karateistët mbyllën garat, me ç’rast sot garuan Fortesa Orana dhe Melos Gashi. Të dy pësuan humbje në raundin e parë. Orana u mund nga

Gashi nuk arriti të kalojë pengesën francize, Dany Makamata, kategoria -84 kg.

 

Mundja – Egzon Shala dhe Alban Sopa garuan sot, por që asnjëri nuk arriti të kalojë pengesën e parë dhe për të hyrë në zonën e medaljeve. Egzoni u mund nga Ercan Salim, në çerekfinalen e kategorisë -125 kilogramë, ndërsa Sopa humbi nga Jacopo Masotti i Italisë, në çerekfinalen e kategorisë -74 kg.

 

Tenis – Tenisti Vullnet Tashi nuk arriti të kalojë raundin e parë të garave në tenis. Ai pësoi humbje në prej tunizianit, Aziz Ouakaa 2:0 në sete (6:3, 6:2). Tenistja tjetër, Vesa Gjinaj, garon nesër, pasi sot ishte e lirë, shkaku i kualifikimit me short për në raundin e dytë.

 

Gjimnastikë artistike – Elvis Çitaku ka garuar në dy disiplinat e gjimnastikës artistike, kapërcime dhe parter. Në të parën performoi mirë dhe mblodhi 11.150 pikë, ndërsa në parter ishte i pafat, pasi u rrëzua, dhe nuk arriti të kalojë tutje për në finale.

 

Boks - Lorent Murati garoi në garat e boksit, kategoria -57 kg. Boksieri ynë pësoi humbje 2:1 nga siriani, Belal Joukhdar, në rrethin e parë. Ai me pak fat ka mundur ta fitojë meçin.

 

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]