Distria Krasniqi fiton medaljen e bronztë evropiane

E enjte,  19 nëntor 2020

Distria Krasniqi ka fituar medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian të xhudos, që po mbahet në Pragë të Republikës së Çekisë.

Distria mposhti me ippon francezen, Melanie Clement, kategoria deri në 48 kilogramë.

Kjo është medalje e dytë në kampionat evropian për Krasniqin, pas të argjendtës së fituar në “Tel Aviv 2018”.

Krahas medaljes, ‘Disi’ arkëtoi edhe 350 pikë Olimpike për Lojërat Olimpike Tokio 2020, të cilat e mbajnë në pozitën e parë të kategorisë së saj.

Në përgjithësi, Krasniqi shënoi tri fitore dhe një humbje.

Raundin e parë e kaloi pa luftë. Në të dytin mposhti Aisha Gurbanli të Azerbajxhanit, ndërsa në çerekfinale u mposht nga francezja, Shirine Boukli. Në repesazh mposhti rusen Irina Dolgova dhe francezen Clement.

Sot garoi edhe Flaka Loxha, e cila shënoi një fitore dhe një humbje në kategorinë deri në 57 kg.

Nesër garon Loriana Kuka.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]