Aktivitetet e Komitetit Olimpik të Kosovës për vitin 2020

E hënë,  04 janar 2021

Edhe viti që lamë pas kaloi me aktivitete të ngjeshura të Komitetit Olimpik të Kosovës, pavarësisht se pandemia Covid 19, pengoi në realizimin komplet të Planit të Veprimit 2020.

Një mori aktivitetesh u zhvilluan edhe përmes platformës virtuale ‘Zoom’, ndërsa e veçanta e këtij viti ishte çmimi i fituar nga organizata ndërkombëtare “Peace and Sport”, ku KOK-u fitoi çmimin për organizimin e kampanjës me letër të bardhë, para qindra organizatave sportive.

Më poshtë mund të lexoni se çfarë bëri KOK-u gjatë 2020-tës.

 

ÇMIMET E FITUARA

16 dhjetor

KOK-u fiton çmimin prestigjioz të organizatës ndërkombëtare Peace and Sport

 

12 nëntor

Me dokumentarin “Beyond the Dream”, Kosova fiton çmim prestigjioz në finalen e Festivalit Botëror të Filmit Sportiv “Milano 2020”

 

AKTIVITETET

30 dhjetor

KOK dhe SHGSK mbajtën online edicionin e katërt të konferencës "Sporti dhe Media", mori pjesë edhe drejtori i IKSHPK-së, Naser Ramadani

 

26 dhjetor

KOK mbajti Asamblenë e Përgjithshme Vjetor 2019

 

17 dhjetor

Presidenti Besim Hasani priti delegacionin e boksit, pas suksesit të arritur në evropianin e të rinjëve

 

11 dhjetor

Mbyllet me sukses programi elitë për shëndetin mendor dhe ripërtëritjen e performancës së lartë për trajnerë "Zëri i Trajnerit". Programi pati katër sesione dhe një sesion përmbyllës, ndërsa u drejtua nga trajneret e organizatës australiane Optimization Hub.

 

9 dhjetor

Kryeministri Avdullah Hoti dhe ministrja Vlora Dumoshi vizituan KOK-un në 6-vjetorin e anëtarësimit në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar, u nënshkrua Memorandumi i Bashkëpunimit për autonomi të përgjegjëshme.

 

7 dhjetor

KOK mbështet Federatat Olimpike dhe Jo-Olimpike të Kosovës me 23 mijë euro

 

5 dhjetor

KOK mbajti takim online me vullnetarët në Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarëve

 

3 dhjetor

KOK zhvilloi takim online në shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara

 

28 nëntor

Presidenti Hasani mori pjesë në nënshkrimin e Marrëveshjes së Bashkëpunimit mes Federata e PingPongut e Kosovës dhe Federata Shqiptare e PingPongut

 

27 nëntor

Drejtuesit e KOK-ut, presidenti Besim Hasani dhe sekretari i përgjithshëm, Shasivar Haxhijaj, morën pjesë në takimin online të Asamblesë së Përgjithshme të Komitetit Olimpik të Evropës

 

26 nëntor

Presidenti Hasani priti ambasadorin e Hungarisë, Jozsef Bencze. U bisedua për lehtësim të vizave për sportistët dhe nënshkrimin e një Memorandumi të Bashkëpunimit me Komitetin Olimpik të Hungarisë.

 

24 nëntor

KOK priti ekspeditën e xhudos, pas suksesit në Kampionatin Evropian Pragë 2020

 

24 nëntor

Lansohet fushata “T’i japim vendit ngjyra”, Majlinda Kelmendi shpallet ambasadore e fushatës

 

4 nëntor

KOK dhe TPK nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi edhe me Ministria e Infrastrukturës

 

30 tetor

Drejtuesit e KOK-ut morën pjesë në inaugurimin e pajisjeve të reja në poligonin e shenjëtarisë sportive

 

16 tetor

Fillon Kursi i Avancuar për Menaxhimin Sportiv (ASMC 3) – gjenerata e tretë

 

Tetor/nëntor

Organizuar nga KOK-u, trajneri kampion Olimpik me Majlinda Kelmendin, Driton Kuka mbajti takim virtual me trajnerët kosovarë. U mbajtën katër sesione, nga një brenda një jave.

 

10-12 tetor

U organizua Festivali i 1-rë Ndërkombëtar për Filmin Sportiv “Prishtina 2020”

 

26 tetor

Presidenti i KOK-ut, Besim Hasani, ndau medaljet për fituesin e Reload Superkupës së Kosovës në basketboll, Sigal Prishtina

 

27-29 tetor

U mbajt kurs për administratorë sporti, në të cilën morën pjesë drejtorë dhe zyrtarë të sportit në komuna, si dhe pëërfaqësues të federatave sportive

 

4 tetor

U organizua TAFISA Dita Botèˆrore e Ecjes, pjesëmarrëse ishin edhe komunat

 

28 shtator

Skitarja jonë, Era Shala, është emëruar njëra nga 25 ambasadoret e Reja Olimpike (EYOA) të Komitetit Olimpik të Evropës për Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të Rinj EYOF 2021 Vuokatti

 

27 shtator

KOK iu bashkua Maratonës Virtuale Prishtina Marathon 2020

 

26-28 shtator

Certifikohen administratorë të rinj në kursin për administratorë sporti

 

23 shtator

“Forumi i Sportit” hapi Javën Evropiane të Sportit, ministri Armend Zemaj paralajmëroi rikthimin e aktiviteteve sportive

 

15 shtator

Takim konstruktiv mes drejtuesve të KOK-ut dhe FBK-së

 

14 shtator

Drejtuesit e KOK-ut takuan ministren Vlora Dumoshi

 

7 – 11 shtator

KOK-u ishte pjesë e Javës Evropiane të organizuar nga SIGA. Presidenti Hasani mori pjesë si panelist në një panel me presidentin e Komitetit Olimpik të Kroacisë, Zlatko Matesha dhe sekretarin e përgjithshëm të KO të Ugandës, Donald Rukare.

 

31 gusht

Presidenti Besim Hasani Hasani dhe sekretari i përgjithshëm i Federata e Boksit e Kosovës, Mehmet Bogujevci, morën pjesë në video-konferencën e TASK Forcës së IOC-ut për boksin

 

30 gusht

Presidenti Besim Hasani takoi drejtorin e Dokufestit, Veton Nurkollari, u bisedua për Festivalin e Filmit Sportiv

 

13 gusht

U organizua modul për Kursin e Avancuar për Menaxhimin Sportiv (ASMC 2). Vijues ishin të gjithë ata që kanë munguar në ndonjërin prej modulëve të ASMC 2.

 

8 gusht

Pas dy muajsh përfundoi me sukses seminari për shkathtësi mentale, i organizuar nga KOK-u dhe organizata australiane Optimization Hub. Seminari u vijua nga rreth 40 sportistë

 

8 gusht

KOK nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi me Forumin për Udhëheqje dhe Diplomaci

 

6 gusht

Presidenti Hasani dhe KosADA mbajtën video-konferencë me WADA-n dhe EERADO-n

 

28 korrik

Presidenti Hasani takoi Ibër Alajn me rastin e marrjes së pozitës së re, atë të u.d. sekretarit të përgjithshëm në MKRS

 

28 korrik

Komiteti Olimpik i Kosovës i është bashkuar kampanjës së Komitetit Olimpik Ndërkombëtar dhe Kompanisë Kemikale (DOW) për mbrojtjen e ambientit.

 

23 korrik

KOK iu bashkua kampanjës së KON-it “Një vit deri në LO Tokio 2020”

 

18 korrik

Presidenti Hasani priti futbollistin e Kombëtares së Kosovës, Edon Zhegrova

 

15 korrik

Presidenti i Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Hasani, bashkë me këshilltaren strategjike të KOK, Elda Gjoka, morën pjesë në takimin përmbledhës me panelistët e samitit ndërkombëtar virtual “Major Events 2020” (MES 2020).

 

8 korrik

Presidenti Hasani ishte panelist në samitin ndërkombëtar virtual “Major Events 2020”

 

2-4 korrik

KOK mbështeti atletin Fikret Shatri në vrapimin sfidues 257 km nga Prishtina në Tiranë. Në mbshtetje i dolën edhe drejtuesit e KOK-ut, presidenti Hasani që vrapoi 5km në nisje dhe sekretari i përgjithshëm, Haxhijaj, që vrapoi në kilometrat e fundit.

 

2 korrik

Presidenti Hasani priti SHGSK-në, në shënimin e Ditës Botërore të Gazetarëve Sportivë

 

29 qershor

Presidenti Besim Hasani, ndau medaljet për fituesin e Kupës së Kosovës në hendboll, Besa Famgas. Bashkë me të ishte edhe ministrja e MKRS-së, Vlora Dumoshi.

 

24 qershor

Drejtuesit e KOK-ut morën pjesë në vënien e gurëthemelit të Qendrës Nacionale të Xhudos, bashkë me ministren Vlora Dumoshi.

 

23 qershor

KOK në bashkëpunim me komunat shënoi Ditën Olimpike në mënyrë virtuale. Komunat u shpërblyen për masovitetin e krijuar dhe atraktivitetin. Morën pjesë qindra fëmijë të lindur në vitin e Pavarësisë së Kosovës (2008).

 

23 qershor

KOK dhe UP nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi

 

23 qershor

U zbuluan Rrathët Olimpikë në shënimin e Ditës Olimpike. Rrathët u zbuluan nga presidenti Besim Hasani dhe ministrja Vlora Dumoshi

 

18 qershor

U nënshkruan kontratat për Bursat Olimpike 2020, me xhudisten Laura Fazliu dhe karateistin Elhami Shabani

 

16 qershor

Sekretari i përgjithshëm, Shasivar Haxhijaj, ka dhuruar sot gjak në kuadër Javës së Dhurimit Vullnetar të Gjakut.

 

15 qershor

Sportistët elitarë dhe Shpresat Olimpike përfunduan seminarin ndërkombëtar për Shkathtësi Mentale, të organizuar nga KOK-u në bashkëpunim me organizatën australiane, Optimization Hub. Seminari zgjati katër javë.

 

13 qershor

Presidenti Besim Hasani, mori pjesë në seminarin për trajnerë dhe anti-doping, të organizuar nga Federata e Triatlonit të Kosovës.

 

10 qershor

Drejtuesit e KOK-ut pritën rektorin e UP-së, Marjan Dema dhe prorektoren, Myrvete Badivuku

 

9 qershor

KosADA mbajti mbledhjen e parë, do të fillohet me testet e para për sportistët elitarë

 

9 qershor

Drejtuesit e KOK-ut bënë homazhe dhe vendosën lule tek varri i legjendës Fadil Vokrri

  

5 qershor

U shënua Dita Botërore e Sportit dhe Mjedisit, mori pjesë edhe ministrja Vlora Dumoshi

 

3 qershor

U nënshkrua kontrata me bursistin Egzon Shala, i cili fitoi normën Olimpike në mundje

 

28-30 maj

U mbajt kursi online për administratorë sporti, të cilin e vijuan përfaqësues të federatave sportive dhe zyrtarë të sportit në komuna.

 

29 maj

KOK mbajti video-konferencën e radhës me drejtuesit e federatave sportive. U bisedua për sfidat e pandemisë Covid 19

 

27 maj

Për nder të përvjetorit të 28-të të themelimit të Komitetit Olimpik të Kosovës, u shpërblyen fëmijët që kanë pasur më së shumti pjesëmarrje në shënimin e Ditës Olimpike

 

20 maj

Presidenti Hasani prezantoi para organizatës Optimization Hub rastin e Kosovës: “Të ndërtosh sportistët pas sfidës së luftës”

 

14 maj

KOK mbajti video-konferencën e dytë me federatat sportive, mori pjesë edhe ministrja Dumoshi

 

6 maj

KOK mori pjesë në takimin me ministren Dumoshi dhe federatat sportive, ku dolën me kërkesën për rifillimin e aktiviteteve sportive, pas ndërprerjes shkaku i pandemisë Covid 19

 

30 prill

KOK mbajti mbledhjen online me federatat sportive, disa federata shprehen të gatshme për fillim të aktiviteteve

 

23 prill

Drejtuesit e KOK-ut pritën kryetarin e PDK-së, Kadri Veseli

 

18-20 prill

U organizua kurs online për administratorë sporti, morën pjesë përfaqësues të ndryshëm të federatave sportive

 

9 prill

KOK iu bashkua kampanjës së WADA-s për “Sport të Pastër”

 

6 prill

Përmes kampanjës së realizuar me mesazht #RriNshpi, #Kënaqu, #BëjSport, KOK shënoi në mënyrë virtuale Ditën Ndërkombëtare e Sportit për Paqe dhe Zhvillim

 

6 prill

KOK-u nënshkroi Memorandum Bashkëpunimi me MKRS-në

 

18 mars

KOK në bashkëpunim me ministren për Kulturë, Rini e Sport, Vlora Dumoshi, të ndihmuar nga zëvendëskryeministri Avdullah Hoti dhe ministri i Infrastrukturës dhe Transportit, Lumir Abdixhiku, dhe falë humanitetit të biznismenit, Behgjet Pacolli, kanë bërë të mundur kthimin urgjent të ekspeditës së boksit për në Kosovës. Boksierët ndodheshin në Londër për turneun kualifikues Olimpik Tokio 2020

 

10 mars

Sportistët e rinj morën njohuri të përgjithshme për anti-dopingun

 

10 mars

U nënshkruan kontratat me 10 bursistët “Shpresa Olimpike 2020”. Bursistët do të marrin nga 100 euro në muajt nga KOK-u

 

9 mars

KOK organizoi Forumin e parë për Vajzat Lidere në Sport, mori pjesë edhe ministrja Dumoshi

 

5 mars

Sekretari i përgjithshëm, Haxhijaj, mori pjesë në ceremoninë hapëse të Ligave Universitare

 

4 mars

Presidenti i Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Hasani, është pritur sot nga drejtori i Arsimit në Komunën e Ferizajt, Afrim Llabjani

 

4 mars

Presidenti Hasani dhe zëvendësdrejtori i ATK-së, Nait Sharku, sqaruan Ligjin për Sponsorizime në Ferizaj

 

28 shkurt

Drejtuesit e KOK-ut morën pjesë në inaugurimin e shtatorës së kampiones Olimpike, Majlinda Kelmendi, në Pejë

 

27 shkurt

U mbajt ceremonia Laureatët 2019, mori pjesë edhe presidenti i Federatëës Ndërkombëtare të Xhudos, Marius Vizer

 

24 shkurt

KOK përzgjedh edhe 10 Shpresa Olimpike 2020

 

20 shkurt

Fillojnë përgatitjet për Festivalin Sportiv të Parafillorëve 2020. U mbajt takim me zyrtarë të sportit në komuna

 

7 shkurt

Drejtuesit e Komitetit Olimpik të Kosovës, presidenti Besim Hasani dhe sekretari i përgjithshëm, Shasivar Haxhijaj, janë pritur sot nga ministrja e Ministrisë për Kulturë, Rini e Sport, Vlora Dumoshi, e cila ditë më parë mori drejtimin e kësaj ministrie.

 

31 janar

Drejtuesit e KOK-ut morën pjesë në garën me kapuqa të organizuar nga Federata e Sporteve Tradicionale të Kosovës

 

20-30 janar

KOK bëri edhe këtë vit kategorizimin e sporteve, sportistëve dhe trajnerëve për vitin 2019

 

21 janar

Presidenti Hasani priti drejtuesit e Akademisë Diplomatike të Kosovës, të pranishëm ishin edhe drejtuesit e FFK-së

 

15 janar

Drejtuesit e KOK-ut u takuan me ambasadorin e Kosovës në Zvicër, Ramadan Avdiu, i cili shoqërohej nga zyrtari Avni Hasani. Takimi ndodhi në Lozanë të Zvicrës, ku ekipi Olimpik i të rinjëve të Kosovës mori pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore për të Rinj "Lozana 2020".

 

9-22 janar

Ekipi Olimpik i Kosovës mori pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore për të Rinj “Lozana 2020”, ku u paraqit me skitarët e rinj, Drin Kokaj e Era Shala.

 

5 janar

Sekretari i përgjithshëm i KOK-ut, Shasivar Haxhijaj, vizitoi kampin e Kombëtares së Kosovës në not

 

Janar – dhjetor

U mbajtën 13 mbledhje të Bordit Ekzekutiv

 

MBËSHTETJET NDAJ SPORTISTËVE ELITARË SIPAS VENDIMIT TË BE TË KOK-ut

 

Dhjetor

KOK mbulon shpenzimet e ekipit Olimpik të xhudos në kampin përgatitor në Austri

 

Dhjetor

KOK mbulon shpenzimet e sportistëve elitarë të xhudos në Antalia të Turqisë (Akil Gjakova) dhe në Golem të Shqipërisë (Majlinda Kelmendi, Distria Krasniqi, Nora Gjakova, Loriana Kuka e Laura Fazliu)

 

Dhjetor

KOK mbulon përgatitjet 20 ditëshe të mundësve Egzon dhe Edon Shala në Prizren

 

Tetor

KOK mbulon shpenzimet e sportistëve elitarë të xhudos, që morën pjesë në kampin përgatitor në Antalia të Turqisë

 

Gusht

KOK mbuloi shpenzimet e Ekipit Olimpik të xhudos në kampin përgatitor në qytetin e Erzurumit, në lartësi mbidetare mbi 20 mijë metra.

 

Korrik

KOK mbulon shpenzimet e sportistëve elitarë të xhudos, në kampin përgatitor në Poreq të Kroacisë

 

Qershor

KOK mbulon gjysmën e shpenzimeve të përgatitjeve të Kombëtares së Boksit në Brezovicë

 

Shkurt

KOK mbulon shpenzimet e boksieres Donjeta Sadiku në kampin përgatitor në Trabzon të Turqisë

 

Shkurt

KOK mbulon shpenzimet e xhudistëve në kampet në Herstal të Belgjikës dhe Paris të Francës

 

-        U vazhdua dhënia e bursave për 31 bursistë Olimpikë “Tokio 2020” dhe “Pekin 2022”

 

PLUS TRE SPONSORË 

14 nëntor

Kompania zvicerane e veshjeve sportive Fourteen, bëhet sponsore e KOK-ut

 

11 mars

KOK nënshkruan marrëveshje sponsorizimi me RTK

 

19 dhjetor

KOK dhe Kolegji Universi, nënshkruajnë marrëveshje sponsorizimi

 

PUBLIKIMET

U publikuan katër numra të revistës Olimpi

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]