Media sponsor

Baku 2019 - Festivali Olimpik Evropian për të rinj

Hapja 20.07.2019 20:00

San Diego 2019 - Lojërat Botërore në rërë

Hapja Tetor 2019

Lozana 2020 - Lojërat Olimpike Dimërore për të rinj

Hapja 10.01.2020 10:00

Tokyo 2020 - Lojërat Olimpike

Hapja 24.7.2020 10:00

Historike! Falë Majlinda Kelmendit, Kosova debutoi me medaljen e artë në LO “RIO 2016”

08.09.2017 13:28:00

E gjithë bota foli për Kosovën. Xhudistja jonë Majlinda Kelmendi ka shkruar historinë (7 gusht 2016), duke siguruar medaljen e parë tëartë olimpike për Kosovën, madje në pjesëmarrjen e parë të saj në LojëratOlimpike për vitin 2016.

Xhudistja pejane është treguar dominuese ndaj konkurrenteve,duke i fituar raundet një e nga një, për të mposhtur në finale, italianen,Odette Giuffrida.

Kosovarja nëkategorinë 52 kg mundi në gjysmëfinale,japonezen Misato Nakamura, e cila më herët eliminoi në çerekfinale xhudistenruse, Natalia Kuziutina.

Ajo po ashtu mposhti në çerekfinale kundërshtaren, ChristianneLegentil. Fitoren e parë e arriti për vetëm 25 sekonda ndaj zviceranes, EvelyneTschopp.

I gjithë opinioni botëror sportiv dhe në Kosovë ka folur përkëtë arritje historike të Kosovës qysh në debutim në Lojërat Olimpike.

Madje, medalje e parë olimpike u bë lajm kryesor edhe nëmediat më të fuqishme botërore.

 

 

Medaljet e fituara në Lojërat Olimpike

Kosova për herë të parë mori pjesë në Lojërat Olimpike “RIO 2016”. Medaljen e artë e ka fituar xhudistja, Majlinda Kelmendi, në kategorinë deri 52 kilogram.
1
0
0